Endonezya'da 7,9'luk deprem, tsunami uyarısı yapıldı

Endonezya'da 7,9'luk deprem, tsunami uyarısı yapıldı.9248
  • Giriş : 12.09.2007 / 15:48:00
  • Güncelleme : 12.09.2007 / 16:21:30

Endonezya’da, başkentte binaların sallanmasına neden olan çok şiddetli bir deprem meydana geldiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Endonezya Meteoroloji Ajansı, depremin Richter ölçeğine göre 7,9 büyüklüğünde olduğunu açıkladı ve tsunami uyarısı yayımladı.
Amerikan Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS), Endonezya’daki depremin merkez üssünün, Sumatra adasının güneyinde olduğunu açıkladı.
USGS’nin internet sitesinde, önce Richter ölçeğine göre 8 ve ardından 7,9 büyüklüğünde olduğu açıklanan depremin, Sumatra’nın güneyinde ve 15,6 kilometre derinlikte olduğu kaydedildi.
Deprem nedeniyle Endonezya’nın başkenti Cakarta’da bazı binalar boşaltılırken, depremin Singapur ve Tayland’da da hissedildiği bildirildi.

TSUNAMİ ALARMI VERİLDİ

Endonezya’da meydana gelen 7,9 büyüklüğündeki depremin ardından, Hint Okyanusunda ve okyanusa kıyısı olan ülkelerde tsunami alarmı verildi.
Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, yayımladığı açıklamada, bu büyüklükteki bir depremin, Hint Okyanusu havzasındaki sahilleri etkileyebilecek şiddette geniş ve yıkıcı deprem dalgaları oluşturabileceği uyarısında bulundu.
Açıklamada, dalgaların 1 saat içinde Endonezya ve Avustralya’yı, 3 saat içinde de Sri Lanka ve Hindistan’ı vurabileceği belirtildi.
Okyanus Enformasyon Hizmetleri için Hint Ulusal Merkezi de Andaman ve Nicobar adaları için tsunami uyarısında bulundu. Yetkililer, ancak ana kara için tsunami alarmı verilmesine henüz gerek olmadığını belirtti.
Endonezya’daki depremin ardından Malezyalı yetkililer de tsunami alarmı yayımladılar.
Bu arada, Bengkulu sakinlerinin deprem nedeniyle paniğe kapıldığı ve halkın adanın iç kesimlerine kaçtığı belirtildi.
ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu USGS’ye göre, Richter ölçeğine göre 7,9 büyüklüğündeki depremin merkez üssü, Sumatra adasındaki Bengkulu’nun 105 kilometre güney batısında ve deprem TSİ 14.10’da meydana geldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious