Endonezya'da 7,9'luk deprem! İşte ilk görüntüler

Endonezya'da 7,9'luk deprem! İşte  ilk görüntüler .9248
  • Giriş : 12.09.2007 / 17:29:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 23:28:33

Endonezya'nın Sumatra adasının güneyini vuran 7,9 büyüklüğündeki depremde bazı binaların yıkıldığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Endonezya'da, Richter ölçeğine göre 7,9 büyüklüğündeki depremin ardından ülke genelinde verilen tsunami alarmının kaldırıldığı belirtildi.

Endonezya Meteoroloji Ajansı, tsunami alarmının kaldırıldığını duyurdu.

Ajansın tsunami uyarısını kaldırmasından önce basına bilgi veren Suhardjono adlı yetkili de "Depremden 20 dakika sonra Padang'ı 1 ila 3 metrelik dalgaların vurduğu haberini aldık" dedi. Suhardjono, ancak daha sonra bölge ile bağlantı kurmakta zorluk çektiklerini kaydetti.

Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi de Padang'ta küçük deprem dalgaları oluştuğunu duyurdu.

Endonezya depreminin ardından Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi ve bölgedeki ülkeler, Hint Okyanusuna sahili olan ülkelerde tsunami meydana gelebileceği ve bu büyüklükteki bir depremin yıkıcı dalgalar yaratabileceği uyarısında bulunmuştu.

Endonezya'nın ardından Sri Lanka, Malezya ve Hindistan de tsunami alarmı yayımlamıştı.

Global televizyonu, depremin, Batı Sumatra eyaletinin başkenti Padang'da bazı binaların yıkılmasına yol açtığını duyururken, Metro televizyonu bazı binalarda yangın çıktığını haber verdi.

Depremin merkez üssüne yakın Bengkulu'nda da görgü tanıkları en az bir binanın yerle bir olduğunu belirtti.

Yerle bir olan binanın 3 katlı olduğu, ancak elektrikler kesik olduğu için hasar tespiti yapılmasının güç olduğu kaydedildi.

Depremden sonra, Hint Okyanusunda ve okyanusa kıyısı olan ülkelerde tsunami alarmı verilmişti.

Malezya, Singapur ve Tayland'da da hissedilen, yerel saatle 18.10'da meydana gelen depremin merkez üssünün Sumatra adasındaki Bengkulu'nun 105 kilometre kadar güneybatısında olduğu açıklanmıştı.

Endonezya'da Aralık 2004'de meydana gelen şiddetli deprem ve tsunamide 130 binden fazla kişi ölmüştü.


Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, yayımladığı açıklamada, bu büyüklükteki bir depremin, Hint Okyanusu havzasındaki sahilleri etkileyebilecek şiddette geniş ve yıkıcı deprem dalgaları oluşturabileceği uyarısında bulundu.

Açıklamada, dalgaların 1 saat içinde Endonezya ve Avustralya'yı, 3 saat içinde de Sri Lanka ve Hindistan'ı vurabileceği belirtildi.


Endonezya'daki depremin ardından Malezyalı yetkililer de tsunami alarmı yayımladılar.

Bu arada, Bengkulu sakinlerinin deprem nedeniyle paniğe kapıldığı ve halkın adanın iç kesimlerine kaçtığı belirtildi.

Samanyoluhaber Televizyonu'nda canlı yayına katılan Salih Demir, depremin yerel saatle 18.10'da (TSİ 14.10) meydana geldiğini bildirdi.


Reuters haber ajansından edinilen son bilgiye göre Endonezya'da meydana gelen 8.0'lık ilk depremin ardından 7.9 şiddetinde bir deprem daha meydana geldi.

Ayrıca Hindistan hükümeti de ülkenin doğusunda yer alan Andaman adaları için tsunami uyarısı yayımladı.


Amerikan Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS), Endonezya'da meydana gelen depremlerin merkez üssünün, Sumatra adasının güneyinde olduğunu açıkladı.

USGS'nin internet sitesinde, önce Richter ölçeğine göre 8 ve ardından 7,9 büyüklüğünde olduğu açıklanan depremin, Sumatra'nın güneyinde ve 15,6 kilometre derinlikte olduğu kaydedildi.

Endonezya Meteoroloji Enstitüsü de depremin ilk hesaplara göre 7,9 olduğunu açıklamış ve tsunami uyarısı yayımlamıştı.

Deprem nedeniyle Endonezya'nın başkenti Cakarta'da bazı binalar boşaltılırken, depremin Singapur ve Tayland'da da hissedildiği bildirildi.


Endonezya'da, başkentte binaların sallanmasına neden olan çok şiddetli bir deprem meydana geldiği bildirildi.

Endonezya Meteoroloji Ajansı, depremin Richter ölçeğine göre 7,9 büyüklüğünde olduğunu açıkladı ve tsunami uyarısı yayımladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious