Endonezya'da fil fosili bulundu

Endonezya'da fil fosili bulundu.13472
  • Giriş : 09.06.2009 / 14:16:00

Endonezya'da 200 bin yıl önce çamura saplanarak ölen, nesli tükenmiş bir filin fosili bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İngiliz Times gazetesinin haberine göre, Endonezyalı bilim adamları, modern Asya filinin tarih öncesi atası olan filin fosilini, Doğu Cava'da terk edilmiş bir kum ocağında buldu.

Fosilin, Solo Nehri'ne bitişik kum ocağında geçen Nisan ayında iki kişinin ölümüne yol açan bir toprak kayması olayı üzerine keşfedildiği, Avustralya'daki Wollongong Üniversitesi ve Jeolojik Araştırma Enstitüsünden bilim adamlarının bölgede 4 hafta boyunca kazı yaptıkları belirtildi.

Wollongong Üniversitesinden paleontolog Gert Van den Bergh, Times'a yaptığı açıklamada, fil fosilinin, bölge için çok önemli bir keşif olduğunu belirterek, bu şekilde tam bir iskeletin bulunması durumuyla çok nadiren karşılaşıldığını söyledi.

Endonezya'daki bir mağarada 2003 yılında Hobbit olarak bilinen pigme iskeletini bulan Avustralyalı arkeolog Mike Morwood'un araştırma ekibiyle çalışan Gert Van den Bergh, filin, 200 bin yıl önce burada çamura saplandığına ve su seviyesinin yükselmesi nedeniyle çabucak sular altında kaldığına inandıklarını kaydetti.

Gert Van den Bergh, normalde bu şekilde ölen hayvanların et obur hayvanlar timsahlar veya diğer yırtıcı hayvanlar tarafından yendiğini, tahminen bu filin nehrin sığ sularında çamura saplandığını, öldüğünü ve üzerinin çabucak kumla kaplandığı belirtti.

Bilim adamlarının Batı Cava'da Bandung'daki Jeoloji Müzesi'nde saklanan filin ne kadar büyük olduğunu anlamak için iskeletini inceleyecekleri, hayvanın modern Asya filinden daha büyük olduğunun sanıldığı bildirildi.

Filin uyluk kemiğinin 1,2 metre, omuz yüksekliğinin de yaklaşık 3,2 metre olarak hesaplandığı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*