Endonezya'da Gülen kürsüsü kuruldu

Endonezya'da Gülen kürsüsü kuruldu.13178
  • Giriş : 04.04.2009 / 09:35:00

Endonezya İslam Üniversitesi'nde Fethullah Gülen kürsüsü kuruldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başkent Cakarta'da faaliyet gösteren üniversitede kürsü için resmî imza töreni düzenlendi.

Rektör Prof. Dr. Komaruddin Hidayat, törende yaptığı konuşmada, "Onlarca dile çevrilmiş kitapları, teşvik ettiği gönüllüler hareketi ve yaşayan en büyük entelektüel seçilmesi sebebiyle Gülen'in kürsüsünün kurulmasına karar verdik." dedi. Gülen'in teşvikiyle Endonezya'da Türk okulları açıldığını hatırlatan Hidayat, "Gülen'in günümüz insanının problemlerine çözüm bulan önder fikirleri sebebiyle Türkiye'ye de bu gözle bakıyoruz." diye konuştu.

Endonezyalı rektör, açılan kürsünün iki ülkenin yakınlaşmasına vesile olacağını ekledi. Türk okullarınca düzenlenen Kutlu Doğum etkinliklerine katılmak için Endonezya'ya gelen Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemalettin Özdemir de imza töreninde hazır bulundu. Kürsünün açılması için çaba gösteren Hidayat ve Pasifik Ülkeleri ile Sosyal ve İktisadi Dayanışma Derneği (PASİAD) yetkilisi Demir Timurtaş'a teşekkür eden Özdemir, "Fethullah Gülen'in tavsiye ve düşünce dünyası etrafında şekillenen gönüllüler hareketi, bugün küresel anlamda hizmet etmektedir.

Bu gönüllüler, toplumun her katmanından oluşmaktadır. Dünyevi bir beklenti içine girmeden hizmetlerine devam etmektedirler." şeklinde konuştu. Endonezya'da Fethullah Gülen'e özellikle üniversite gençliği ve entelektüel kesim ilgi gösteriyor. Gülen'in Endonezya'da yerel dile tercüme edilmiş birçok kitabı var. Açılan kürsünün ileride enstitüye çevrilmesi öngörülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*