Endonezya'da ölü sayısı 1606'ya çıktı

  • Giriş : 27.05.2006 / 00:00:00

Endonezya'nın Orta Cava eyaletinde dün gece (TSİ 02.54'te) meydana gelen Richter ölçeğine göre 6,2 depremdeki can kaybı 1606'ya yükseldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Görgü tanıkları binlerce evin yıkıldığını, civar hastanelerin yaralılara müdahale etmede yetersiz kaldığını vurgularken, Endonezya Toplumsal İşler Bakanlığı da ölü sayısının artacağını öngördü. Bakanlık yüzlerce depremzedenin tedavi olmak için sıra beklediğini aktardı. Sağlık Bakanı Siti Fadillah Supari de, tüm sağlık ekiplerinin felaket bölgesine gönderildiğini duyurdu. Depremi sorunsuz atlatan bölge halkının da bölgedeki cami ve kiliselere sığınıyor. Bölgede olası artçı deprem korkusuyla hiç kimse evine giremiyor.

Hint Okyanusu'na 25 kilometre mesafede bulunan Yogyakarta kenti, başkent Cakarta'nın 440 kilometre doğusunda bulunuyor. Merkez üssü denizde olduğu bilinen 6,2'lik deprem en çok bu kenti etkiledi. Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi, depremin Richter ölçeğine göre 6,2 büyüklüğünde olduğunu duyururken, Cakarta deprem Merkezi büyüklüğü 5,8 olduğunu savunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious