Endonezya'da ölü sayısı 6 bine yaklaştı

  • Giriş : 29.05.2006 / 00:00:00

Endonezya'da geçtiğimiz cumartesi günü meydana gelen 6.3 büyüklüğündeki depremin bilançosu gittikçe ağırlaşırken, ölü sayısının 6 bine yaklaştığı ve 200 bin kişinin evsiz kaldığı kaydedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Uluslararası toplum ve Endonezya'nın diğer bölgelerinden gelen yardım malzemelerinin afet bölgesine ulaşmasıyla birlikte geniş çaplı arama-kurtarma çalışmaları başlatıldı. Java adasındaki Yogyakarta kenti açıklarında denizin 33 kilometre altında meydana gelen deprem sonucu yaklaşık 20 bin kişinin yaralandığı belirtiliyor.

HAVAALANI KISMEN HAVA TRAFİĞİNE AÇILDI-

Depremde zarar görmesi üzerine iki gündür kapalı olan Yogyakarta Havaalanı, kısmen hava trafiğine açıldı. Havaalanı yetkilileri, yardım malzemesi taşıyan Singapur ve Avustralya kargo uçaklarının dün akşam havaalanına iniş yaptığını açıkladı. Ancak sivil yolcu uçaklarının havaalanına iniş ve kalkışlarına henüz izin verilmediği bildirildi. Bu arada haftalardır faaliyette olan Merapi yanardağından kaçanların sığınağı haline gelen kentte olağanüstü hal ilan edilmişti. Son haftalarda kül, gaz ve lav püskürten Merapi volkanının faaliyetlerinin depremin ardından hareketliliğini artırdığı kaydedildi. Bilimadamları volkandaki faaliyetleri yakın takibe aldı.

-ULUSLARARASI YARDIMLAR SÜRÜYOR-

Yetkililer yardımların bölgeye gerektiği hızda ulaşmadığından şikayetçi. Yardımların yetersiz kaldığından dert yanan Bantul'daki yetkililerden birisi, hükümetten gıda ve ilaç yardımı aldıklarını ancak bunun yetmediğini ifade etti. '' 40 kiloluk pirinci bin 200 kişiye nasıl dağıtayım'' diyen yetkili, halkın çok mağdur durumda olduğunu söyledi. Öte yandan depremin ardından felaket bölgesine bir ekip gönderen Türk Kızılayı, Banda Açe kentindeki seyyar kliniğini de bölgeye yollayacağını açıkladı.

Güney Kore ve Japonya'nın ardından Çin de 43 kişiden oluşan bir ekibi bugün deprem bölgesine gönderdi. Yardım malzemeleri taşıyan ilk BM uçağı bugün afet bölgesine ulaşarak afetzedelere içme suyu, çadır ve mutfak malzemeleri götürdü. Depremden dolayı Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri 13 milyon dolar, AB 3 milyon Euro, ABD de 2.5 milyon dolar, Çin, 2 milyon dolar, Avustralya 3 milyon Avustralya Doları, Yeni Zelanda da ilk etapta 500 bin dolar yardım taahhüt etti. Tayland hükümeti de 100 bin dolar para ile bin ton pirinç yardımı yapacak

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious