Endonezya'da 200 kişi kayıp

Endonezya'da 200 kişi kayıp.17355
  • Giriş : 18.07.2006 / 00:00:00

Endonezya'da tsunaminin faturası korkutan rakamlara ulaşmaya başladı. En az 368 ölü, 200'den fazla kayıp var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Son bilgilere göre, depremin ardından oluşan tsunamiden dolayı Cava adasında ölü sayısı 368, yaralı sayısı 601'e ulaşırken, 200'den fazla kişinin de halen kayıp olduğu bildirildi.

Yerel saatle dün 15.24 (TSİ 10.24)'te meydana gelen depremin Cava adasının 620 kilometre güneyindeki Hint Okyanusu'nun deniz tabanında oluştuğu belirtildi. Görgü tanıkları, iki dakikadan fazla süren depremde başkent Cakarta'da büyük binaların sallandığını söyledi. Endonezya Devlet Meteoroloji ve Jeofizik Ajansı, depremin büyüklüğünü ilk olarak 5.5 duyurdu, daha sonra 6.8 olarak düzeltti. Depremin gerçek büyüklüğünü son olarak 7.7 olduğunu açıklayan ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS) de sismologların verdiği bilgi çerçevesinde depremin büyüklüğünün gözden geçirildiğini bildirdi. İlk olarak 7,2 olarak açıklanan depremin büyüklüğünün daha sonra 7,1 olduğu bildirilmişti.

ÖLENLER ARASINDA 4 YABANCI VAR

Yetkililerin verdiği bilgilerde ölenler arasında dört tane yabancının olduğu ve tsunami sonrası 54 bin kişinin yerlerinden olduğu açıklandı. Sözkonusu yabancıların Pakistanlı, Finlandiyalı, Hollandalı ve İsveçliler olduğu kaydedildi.

TSUNAMİ UYARISI YAPILMADI

Depremin ardından, 300 bin kişinin öldüğü ve 26 Aralık 2004'te 9 büyüklüğündeki depremin ardından kurulan erken uyarı sisteminin tsunami uyarısı yapmadığı bildirildi. 2004'teki büyük deprem sonrası Sumatra adasında kurulan tsunami erken uyarı sisteminin çalışmadığı, Cava adasında böyle bir sistemin henüz kurulmadığı ifade edildi. Hükümetin bu sistemi, Cava adasına üç yıl içerisinde kurmayı planladığı açıklanırken, Amerikan Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi deprem sonrası yaptığı açıklamada "yaygın yıkıcı bir tsunami" tehdidi olmadı uyarısı yapmış fakat yerel tsunamilerin olabileceğini duyurmuştu.

Yerel medyadaki haberlerde uyarı yapılmamasına rağmen, Cava'da yaşan halkın denizin çekildiğini görmeleri üzerine kaçarak yüksek yerlere sığındığı belirtildi. Görgü şahitleri, depremin ardından oluşan dalgaların araçları ve botları süpürerek, sahildeki evleri ve lokantaları dümdüz ettiğini ve 550 metre içerilere kadar girdiğine şahit olduklarını bildirdi. Haberlerde ayrıca zararın en büyük olduğu Pangandaran bölgesinde evsiz kalanların naylonlar ve paspaslarla çadırlar kurmaya çalıştıkları ve yetkililerin henüz yardım dağıtımına başlamadığı kaydediliyor.

Metro TV'ye konuşan yetkililer, sahil kesimindeki 3 bölgede bulunan halkın öldüğü ya da kaybolduğunu söyledi. Yetkililer, yolların tıkandığı ve birçok yerde elektriklerin kesildiği depremin ardından 23 bin kişinin evlerini terk ettiğini açıkladı. Depremden sonra Cava adası ve Avustralya'nın Christmas adaları için tsunami uyarısı yapılmıştı. 2004'deki tsunamiden etkilenen Maldiv adaları ile Hindistan da depremden sonra uyarı yaptı. Depremin başkent Cakarta'da 30 saniye süreyle hissedildiği belirtildi. Halk burada da sallanan dev binaların içinde büyük korku yaşadı. Metro TV, görgü tanıklarına dayanarak adadaki halkın depremin ardından tsunamiden korunmak için dağlara kadar koştuğunu bildirdi. Yerel radyo istasyonu El Şinta'ya açıklama yapan bir kişi, iki metre yüksekliğindeki dev dalgaların, Cava'nın batısındaki Pangandaran sahilindeki küçük otelleri yıktığını ve tekneleri sahile attığını söyledi. Radyo ayrıca sahil şeridindeki bütün evlerin yıkıldığı, insanların civardaki bir tepeye ''tsunami!, tsunami!'' diye haykırarak kaçtıklarını duyurdu. ABD Jeolojik Araştırma Dairesi de 7.7 büyüklüğündeki depremden sonra Cava'nın güney sahilinde Richter ölçeğine göre 6.1 büyüklüğünde bir artçı sarsıntı meydana geldiğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious