Endonezya'da kayıplar korkutuyor

Endonezya'da kayıplar korkutuyor.9892
  • Giriş : 18.07.2006 / 00:00:00

Endonezya'da 7,7 şiddetinde meydana gelen depremin tetiklediği tsunamide ölenlerin sayısı 340'ı aştı.200'den fazla insan ise hala kayıp.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Pazartesi günü meydan gelen deprem sonrası, 2004 yılındaki depremin tetikledi ve 240,000 kişinin öldüğü tsunami sonrası kurulan erken uyarı sisteminin tsunami uyarısı yapmadığı bildirildi.

Uyarı yapılmamasına rağmen, Cava adasında yaşayan halk ve turistler denizin çekildiğini görmeleri üzerine kaçarak yüksek yerlere sığınmıştı. deprem ve tsunami bölgede büyük paniğe neden olmuştu.

Cava adası sakinleri, depremden sonra dalgaların araçları ve botları süpürerek sahildeki evleri ve lokantaları dümdüz ettiğini ve 550 metre içerilere kadar girdiğine şahit olduklarını ifade ettiler.

Zararın en büyük olduğu Pangandaran bölgesinde evsiz kalanlar naylonlar ve paspaslarla çadırlar kurmaya çalışırken yetkililer henüz yardım dağıtımına başlamadı.

Amerikan Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi deprem sonrası yaptığı açıklamada "yaygın yıkıcı bir tsunami" tehdidi olmadı uyarısı yapmış fakat yerel tsunamilerin olabileceğini bildirmişti.

2004 deprem sonrası Sumatra adasında kurulan tsunami erken uyarı sisteminin çalışmadığı bildirirken Cava adasında böyle bir sistemin henüz kurulmadığı açıklandı. Hükümetin bu sistemi, Cava adasına üç yıl içerisinde kurmayı planladığı açıklandı.

17 bin adadan oluşan ve dünyanın en kalabalık 4. ülkesi olan Endonezya sık sık depremlerle sarsılmasından dolayı ''Ateşin Pasifik Halkası'' olarak adlandırılıyor. Endonezya'nın Sumatra Adası açıklarında 26 Aralık 2004'te 9 büyüklüğündeki bir deprem oluşmuş, ardından gelen tsunami 10 ülkede 300 binden fazla insanın ölümüne neden olmuştu. Felakette sadece Endonezya'da 170 bin kişi ölmüştü.

Mayıs ayında Java Adası'nın Yogyakarta kentini vuran 6. 2 büyüklüğündeki deprem, 6 bine yakın kişinin ölümüne neden olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious