Endonezya'da ölü sayısı yükseliyor

  • Giriş : 17.07.2006 / 00:00:00

Endonezya'daki 7.7'lik depremde ölü sayısı 69'a yükseldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yerel saatle 15.24 (TSİ 10.24)'te meydana gelen depremin Cava adasının 620 kilometre güneyindeki Hint Okyanusu'nun deniz tabanında oluştuğunu belirtildi. Görgü tanıkları, iki dakikadan fazla süren depremde başkent Cakarta'da büyük binaların sallandığını söyledi. Endonezya Devlet Meteoroloji ve Jeofizik Ajansı, depremin büyüklüğünü ilk olarak 5.5, daha sonra 6.8 olarak düzeltti. Depremin gerçek büyüklüğünü son olarak 7.7 olduğunu açıklayan ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS) de sismologların verdiği bilgi çerçevesinde depremin büyüklüğünün gözden geçirildiğini bildirdi. İlk olarak 7,2 olarak açıklanan depremin büyüklüğünün daha sonra 7,1 olduğu bildirilmişti.

Öte yandan, yerel yayın yapan Metro TV'ye konuşan Endonezyalı bir yetkili, Pangandaran'da 37 kişinin öldüğünü söylemişti. Televizyonun haberinde buna ek olarak sahil kesimindeki 2 bölgede 9, Puring Körfezi'nde 1 kişinin daha öldüğü, toplam ölü sayısının 47 olduğu açıklandı. 40 kişinin de yaralanmasına yol açan tsunamide kaybolduğu bildirilen 40 kişiyi arama çalışmalarında sürdüğü ve ölü sayısının artmasından korkulduğu belirtildi. Kızıl Haç yetkilisi Arifin Muhadi ise çoğu Pangandaran'da olmak üzere 69 kişinin öldüğünü, 77 kişinin kayıp olduğunu açıkladı.

Metro TV'ye konuşan yetkililer, sahil kesimindeki 3 bölgede bulunan halkın öldüğü ya da kaybolduğunu söyledi.

Depremden sonra Cava adası ve Avustralya'nın Christmas adaları için tsunami uyarısı yapıldı. 2004'deki tsunamiden etkilenen Maldiv adaları ile Hindistan'da depremden sonra uyarı yaptı. Depremin başkent Cakarta'da 30 saniye süreyle hissedildiği belirtildi. Halk burada da sallanan dev binaların içinde büyük korku yaşadı. Metro TV görgü tanıklarına dayanarak adadaki halkın depremin ardından tsunamiden korunmak için dağlara kadar koştuğunu bildirdi.

Yerel radyo istasyonu El Şinta'ya açıklama yapan bir kişi, iki metre yüksekliğindeki dev dalgaların, Cava'nın batısındaki Pangandaran sahilindeki küçük otelleri yıktığını ve tekneleri sahile attığını söyledi. Radyo ayrıca sahil şeridindeki bütün evlerin yıkıldığı, insanların civardaki bir tepeye ''tsunami!, tsunami!'' diye haykırarak kaçtıklarını duyurdu. ABD Jeolojik Araştırma Dairesi de 7.7 büyüklüğündeki depremden sonra Cava'nın güney sahilinde Richter ölçeğine göre 6.1 büyüklüğünde bir artçı sarsıntı meydana geldiğini bildirdi.

ENDONEZYA'DAKİ DEPREMLER

17 bin adadan oluşan ve dünyanın en kalabalık 4. ülkesi olan Endonezya sık sık depremlerle sarsılmasından dolayı ''Ateşin Pasifik Halkası'' olarak adlandırılıyor. Endonezya'nın Sumatra adası açıklarında 26 Aralık 2004'te 9 büyüklüğündeki bir deprem oluşmuş, ardından gelen tsunami 10 ülkede 300 binden fazla insanın ölümüne neden olmuştu. Felakette sadece Endonezya'da 170 bin kişi ölmüştü. Mayıs ayında Java adasının Yogyakarta kentini vuran 6.2 büyüklüğündeki deprem, 6 bine yakın kişinin ölümüne neden olmuştu. 2005 mart ayında Sumatra açıklarındaki Nias adasında 8.7 büyüklüğünde deprem meydana gelmiş ve bu depremde de bin 300 kişi hayatını kaybetmişti. Sumatra Adası'nda 2000 yılının haziran ayında ise yine 7.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi ve bu depremde 120 kişi öldü. Biak Adası'nda Şubat 1996'da meydana gelen 8.2 büyüklüğündeki depremde de 100 kişi öldü. Diğer bir büyük deprem ise Aralık 1992'de Flores Adası'nda meydana gelmiş ve adayı vuran 7.8 büyüklüğündeki deprem ve ardından gelen tsunamide 2 bin kişi can vermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious