Enerji açığı, holdinglerin iştahını kabartıyor

Enerji açığı, holdinglerin iştahını kabartıyor .8351
  • Giriş : 31.12.2007 / 11:46:00

Ekonomik büyümeyle artan enerji açığı, dev holdinglerin yatırım planlarını da etkiledi. Artık büyük şirketler otomotiv, inşaat, gıda ve finans sektörleri yerine enerji yatırımlarına odaklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dev holdingler, rüzgâr türbinlerinden planlanan nükleer santrala, yeni termik ve hidroelektrik santrallarından rafinerilere kadar enerjinin her alanındaki yatırımlara büyük ilgi gösteriyor. Çalık, Zorlu, Koç, Sabancı ve Alarko gibi büyük grupların kısa ve orta vadeli hedeflerinin başında enerji sektörü geliyor. Artan elektrik ihtiyacı için her yıl en az 4 bin megavatlık yeni yatırım gerekiyor. Bu da 2020 yılına kadar toplam 130 milyar dolarlık yatırım anlamına geliyor. Yerli firmaların enerji sektörüyle ilgili çeşitli tarihlerde açıkladıkları bazı planları şöyle:

Sabancı: 2015 yılına kadar 5 milyar dolarlık yatırım hedefleyen grup, enerji pazarının yüzde 11'ine hakim olmayı amaçlıyor. Şirket enerji sektöründeki yatırımları için Avusturyalı Verbund'la ortaklık kurdu.

Koç: Rafineride Tüpraş, akaryakıt dağıtımında Opet, LPG'de Aygaz ve Mogaz, elektrik üretiminde Entek gibi önemli şirketlere sahip olan holding, enerji sektörünün büyük oyuncularından biri olmayı hedefliyor.

Çalık: İtalyan ENI ile Samsun-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı projesini yürütülen şirket, enerji sektörüne 2010 yılına kadar 8 milyar dolarlık yatırım planlıyor. Holding, Ceyhan'da kuracağı 5 milyar dolarlık rafineri için ortak olarak seçtiği Hindistan'ın Indian Oil ile akaryakıt dağıtım işine girmek üzere de bir anlaşma imzaladı.

Zorlu: Çeşitli illerde doğalgaz kombine çevrim santralları bulunan şirket rüzgâr enerjisi, hidroelektrik ve jeotermal santral projeleriyle ilgileniyor. Şirket, Adana Osmaniye'ye 300 milyon Euro yatırımı ile 135 MW enerji üretim kapasitesine sahip 54 rüzgârgülü yatırımını 2009 yılında bitirmeyi hedefliyor.

Gama: Enerji alanında General Elektric grubuna ait GE Financial Services ile yüzde 50 ortaklığa gitti. Gama Enerji 3 yılda 3 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor. Şirket nükleer santral ihalesiyle ilgileniyor.

Alarko: Şirket önümüzdeki dönemde enerji sektörüne yaklaşık 1,4 milyar dolarlık yatırım yapmayı planlıyor. Kömür ve hidroelektrik santralı yapmak için lisans alan şirket, nükleer santral yapımıyla da ilgileniyor.

Sanko: 2008'de enerji sektörüne minimum 300 milyon dolarlık yatırım yapacağını açıklayan şirket, rüzgâr ve hidroelektrik santrallarıyla ilgileniyor.

Atasay: Başlıca faaliyet alanı kuyumculuk olan Atasay Grubu, 4 ay içinde İran'dan Türkiye'ye yıllık 600 milyon kWh'lık elektrik ithal etmeyi planlıyor. EPDK'ya rüzgâr santralları için 300 MW'lik, hidroelektrik için de 500 MW'lik lisans başvuru yapan şirket, elektrik dağıtım ihalelerine de bir yabancı ortakla katılmak istiyor.

Polat: Elektrik dağıtım özelleştirmeleri, nükleer santral ve rüzgâr santralı projeleriyle ilgileniyor. Enerjide 2010 yılına kadar 400 MW'lik kuru güç hedefine ulaşmak istiyor.

Eren: Zonguldak Çatalağzı'nda 1,5 milyar dolarlık yatırım ile kömür yakıtlı elektrik santralında yılda 9,5 milyar kilovatsaat enerji üretmeyi hedefliyor. Şirket alternatif enerji kaynaklarıyla da ilgileniyor.

Öte yandan Enka, Doğuş, Doğan, Akkök, Dedeman ve Borusan gruplarının da büyük çaplı enerji yatırım planları bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious