Enerji Bakanı Bakan Güler: "Elektriğe az zam yaptık"

Enerji Bakanı Bakan Güler:
  • Giriş : 26.12.2007 / 07:00:00
  • Güncelleme : 26.12.2007 / 10:29:41

Güler, söz konusu zammın 1 Ocak'tan itibaren uygulanacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, konuta yüzde 15, sanayiye yüzde 10 olarak öngörülen elektrik zam oranını, sanayiciyi, ihracatçıyı, turizmciyi geniş halk kitlelerini düşünerek, ekonominin izin verdiği ölçüde, özellikle düşük tuttuklarını bildirdi.

Güler, söz konusu zammın 1 Ocak'tan itibaren uygulanacağını söyledi.

Bakan Güler, jeotermal yatırımcılarına dönük Enerji Bakanlığında yapılan toplantının ardından gazetecilerin elektrik zammına ilişkin sorularını yanıtladı.

Kendilerinin 5 yılı aşkın bir süredir zam yapmadıklarını hatta fiyat indirimine gittiklerini hatırlatan Güler, ''mesela sanayiyi yüzde 6,5 düşürmüştük, dolayısıyla yüzde 10'luk bir zam yapılacak ama buna başladığımız andan itibaren bakacak olursak aslında bizim değiştirdiğimiz miktar yüzde 3,5 kadar, bu da daha evvelden yapmamaya gayret ederek hem ihracatçıyı, hem sanayicimizi, hem halkımızı, dar gelirlimizi,turizmcimizi düşünerek bunu yaptık'' dedi.

Burada amaçlananın bütçeye katkıdan ziyade mevcut işletmelerin sürdürülebilir halde faaliyetlerini idame ettirmek olduğunu belirten Güler, düşünülen zam miktarının özellikle düşük tutulduğunu söyledi.

Türkiye'nin diğer ülkelerle mukayese edildiği zaman gerek evlerde, gerek sanayide olsun Avrupada en ucuz elektrik kullanan ülkeler arasında olduğunu ifade eden Güler, zammın 1 Ocak'tan itibaren uygulanacağını bildirdi.

Kendilerinin zam konusunda ekonominin ihtiyacı neyse ona göre hareket ettiklerini anlatan Güler, '' buradaki ana amaç, kardan ziyade, ekonomimizi bütün halinde düşünerek buradaki çalışmaları mümkün olduğu kadar sanayicimizi, ihracatçımızı, turizmciyi, geniş halk kitlelerini düşünerek, biz bunu olabildiğince, ekonomimizin izin verdiği ölçüde özellikle düşük tuttuk'' diye konuştu.

OTOMATİK FİYATLANDIRMA SİSTEMİ

Bakan Güler, otomatik fiyat ayarlaması sistemine geçileceğini de hatırlatarak, kendilerinin TEDAŞ'a bir program verdiklerini, Hazine, DPT, bütün ekonominin birimlerinin ve enerji kitlerinin çalışmalar yaparak, önümüzdeki yılın dolar paritesi, petrol fiyatları ve TETAŞ'ın satacağı fiyat da dahil olmak üzere hesaplar yaptıklarını anlattı.

Ne zaman bu sisteme geçileceğinin sorulması üzerine de Bakan Güler, ''Önümüzdeki dönemde tarihini bilahare vereceğim. Otomatik fiyat ayarlamasına geçilince de fiyatlar, ihtiyaca göre ayarlanacak bu artma da olabilir azalma da olabilir tamamen şartlara göre bağlı olarak ele alınacak'' dedi.

''DAR GELİRLİ VATANDAŞ GÖZETİLDİ''

Yapılması öngörülen zammın ekonominin gereği olduğunu vurgulayan Güler, her ay otomatik zamlara alışan halka 61 aydır zam yapmadıklarını, bunun da başarılı bir yönetimin gereği olduğunu söyledi. Bakan Güler, şöyle devam etti: ''Böyle hem ihtiyaç karşılanıyor, hem de sanayicimiz, ihracatçımız, geniş halk kitleleri, dar gelirliler bundan yararlanıyor. Enflasyona rağmen, normal olarak bizim 5 yıllık enflasyon oranımız yüzde 60 civarında rakamı hesaplarsak, biz bu oranda bile yapmamamız gerekirken, özellikle yapmadık ki sanayicimiz, ihracatçımız dar gelirli vatandaşımız bundan yararlanmasın diye.

Daha evvelden 2002 yılından göreve geldiğimiz zaman asgari ücretle geçinen bir aile ücretinin yüzde 19'unu elektriğe harcıyordu şimdi bu 8'e düşmüş durumda. Bu dar gelirli vatandaşımızı gözetmemezi bakımından önemli''

DOĞAL GAZA ZAM VAR MI?

Doğal gaza da bir zammın söz konusu olup olmadığının sorulması üzerine Bakan Güler, doğal gaz fiyatlarının petrol fiyatlarına bağlı olduğunu, bunun da 6-9 ay geriden geldiğini belirtti.

Güler, bunun hesaplarının yapıldığını, gerekirse zammın, gerekirse de fiyatların düştüğü noktada indirimin yapılabileceğini söyledi.

Bakan Güler, bir gazetecinin ''gerekirse yapılır dediniz, gerekiyor mu?'' şeklindeki sorusu üzerine ''hesabı görelim ona göre hareket ederiz'' dedi. IMF heyetinin gelip gittiğinin hatırlatılarak, elektrikte fiyat ayarlamasında etkisinin olup olmadığının sorulması üzerine de Bakan Güler, ''IMF heyeti çok gelip gitti, daha evvelden de geldi gittiler. Burada yönetiminin başında olan bizleriz onların tabi ki önerilerini dinliyoruz ama ülkeyi yönetin bizleriz, burada ülkemizin çıkarları ve gerçekleri söz konusudur. Onlar istemişlerdir ama bizim hesabımız ayrı bir hesaptır, dolayısıyla biz kendi hesabımıza bakıyoruz ''diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious