Enerji Bakanı Güler, Aşkabat'ta

Enerji Bakanı Güler, Aşkabat'ta.9982
  • Giriş : 23.04.2009 / 10:22:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, uluslararası enerji güvenliği konferansına katılmak üzere Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'a geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Konferansa Türkiye'den Bakan Güler ile birlikte Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, Boru Hatları ile Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) Genel Müdürü Hüseyin Saltuk Düzyol, BOTAŞ Yönetim Kurulu üyesi, Nabucco Koordinatörü Osman Zühtü Göksel, Dışişleri Bakanlığı Enerji, Su ve Çevre İşleri Genel Müdür Yardımcısı Vural Altay ile birlikte enerji uzmanları ve özel sektör temsilcileri de katılacak.

Bakan Güler, Ruhiyat Köşkü'nde yapılacak konferansın ''Enerji kaynaklarının taşınması ve istikrarı'' konulu oturumuna konuşmacı olarak katılacak.

Türkmenistan'ın ilk kez evsahipliği yaptığı konferansa, çeşitli ülkelerden temsilcilerin yanı sıra 100'ü aşkın enerji şirketi yetkilileri iştirak ediyor.

Konferansta BM'nin Ekonomik ve Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Sha Zukang, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Genel Sekreteri Marc Perrin de Brichambaut, ''Energy Charter Secretariat'' Genel Sekreteri Andre Mernier, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Genel Sekreteri Hurşid Anvar ve Şanghay İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri Bolat Nurgaliyev birer konuşma yapacak.

Sergi Köşkü'nde devam edecek olan konferansta enerji kaynaklarının transit geçiş güvenliği konusu başta olmak üzere çeşitli güncel enerji meselelerinin masaya yatırılması amaçlanıyor.

Türkmenistan'ın petrol ve doğal gaz potansiyelini yansıtan bir fuarın da düzenlendiği konferans çerçevesinde, ayrıca ''Enerji sektöründe global ve bölgesel işbirliği'', ''Enerji kaynaklarının transit geçişi ve istikrarı'', ''Dünya ekonomisi ve enerji alanında yeni piyasanın rolü'', ''BDT ve Avrupa gaz pazarı: altyapı ve yatırımlar'', ''Enerji alanında işbirliği: ticaret ve yatırımlar'' konulu oturumlar yapılacak.

Konferansa, Gürcistan Başbakanı Nika Gilauri, Kazakistan Enerji ve Mineral Kaynaklar Başkanı Sauat Mınbayev, Rusya Enerji Bakanı Sergey Şmatko, Özbekistan Başbakan Yardımcısı Ergaş Soismatov, İran Petrol Bakan Yardımcısı Nogrekar Şirazi, Hindistan Petrol ve Doğalgaz Bakanı Raghaw Pandey, Makedonya Dışişleri Bakanı Antonio Milososki, Ermenistan Enerji ve Mineral Kaynaklar Bakan Yardımcısı Levon Şahverdyan, Ürdün Enerji ve Mineral Kaynaklar Bakanı Al Said Kreisat, Suriye Petrol ve Mineral Kaynaklar Bakanı Sufian Al Alao, Afganistan Dağ ve Sanayi Bakanı Muhammed İbrahim Adel, BAE Ekonomi Bakanı Sultan Ben Sayed Mohd El Mansuri, Tacikistan Enerji ve Sanayi Bakanı Şerali Gül de katılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*