Enerji Bakanı Güler: Irak'a verilen elektrik kesilmiyor

Enerji Bakanı Güler: Irak'a verilen elektrik kesilmiyor .8426
  • Giriş : 25.10.2007 / 03:32:00
  • Güncelleme : 25.10.2007 / 00:11:32

Bakan Güler, Irak'a satılan elektriğin kesilmesi yönünde bir karar alınmadığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Madencilik Sektör Meclisinin toplantısına katılan Bakan Güler, toplantı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin ''Türkiye bir önlem olarak Irak'ın kuzeyine verdiği elektriği kesecek mi?'' şeklindeki sorusu üzerine Güler, ''Irak'ın kuzeyine değil Irak'a elektrik verildiğini'' hatırlattı. Söz konusu elektriğin dış politikanın bir gereği olarak ve ilgili kurum ve kuruluşların görüşü alınarak verildiğini kaydeden Güler, ülkeye verilen elektriği sadece kamunun değil, özel sektörün de ilgili anlaşmalar neticesinde verdiğini söyledi.

Irak'a verilen elektriğin Türkiye'deki elektrikten daha ucuz olmadığını da kaydeden Bakan Güler, şöyle konuştu: ''Irak'a verdiğimiz elektrik, Kuzey Irak'a verilen elektrik olarak ele alınıyor. Bunu düzeltmek istiyorum. PKK'ya değil Irak'a elektrik veriyoruz, ayrıca Türkiye'deki elektrikten de daha ucuz vermiyoruz. Irak'ın yanı sıra Suriye ve Gürcistan'la da aramızda böyle bir ilişki var. Yunanistan istedi, yazın bu ülkeye de elektrik verdik. Bu arada aldıklarımız da var. Daha önce Bulgaristan'dan alıyorduk, kestik. Türkmenistan'dan hala alıyoruz. İran ile de elektrik enerjisi konusundaki alışveriş ilişkilerimiz sürüyor.'' Bakan Güler, Irak'a verilen elektriğin kesilmesi yönünde bir karar alınırsa bu konudaki görevlerini yapacaklarını da ifade etti.
Irak'a verilen elektriğin kesilmesinin söz konusu olup olmadığının sorulması üzerine Enerji Bakanı, şu anda böyle bir konunun görüşülmediğini, fakat böyle bir şeye karar verilirse bunu uygulayacaklarını bildirdi. Güler, ''Bu arada dediğim gibi anlaşmalar var, komşular arası güvenilirlik söz konusu. Olay sadece elektrik verilmesi meselesi olarak ele alınmamalı, hepsi bir bütün'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious