Enerji Bakanı Güler: Rusya ile aramızda güzel ilişkiler var

Enerji Bakanı Güler: Rusya ile aramızda güzel ilişkiler var.11110
  • Giriş : 28.06.2007 / 15:10:00

Güler, Rusya ile Türkiye arasında çok iyi ilişkiler bulunduğunu ve ilişkilerin aynı canlılığı devam ettiğini, bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Rusya ile Türkiye arasında çok iyi ilişkiler bulunduğunu ve ilişkilerin aynı canlılığı devam ettiğini, uzun vadeli projelerin de sürdürüldüğünü bildirdi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Güler, bakanlıktaki toplantı salonunda Kafkasya ve Rusya'da görevli 9 büyükelçi ile bir toplantı yaptı.
Basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakan Güler, enerji açısından önemli ülkelerin büyükelçileriyle ve Dışişleri Bakanlığının üst düzey bürokratlarıyla çok verimli bir görüşme yaptıklarını, bölgedeki enerji alanındaki gelişmeleri detaylı şekilde değerlendirdiklerini söyledi.
Bakan Güler, "Sürdürdüğümüz bir enerji diplomasisidir. Amacımız enerji denkleminde Türkiye'yi vazgeçilmez konumuyla çok daha etkin bir yere getirmek. Bu bakımdan yoğun bir çalışma içindeyiz" diye konuştu.
Güler, önümüzdeki günlerde Türkiye'nin çok daha etkin bir aktör olarak enerji dünyasındaki yerini daha da güçlendireceğini vurguladı.

"BİZ KENDİ İŞİMİZE BAKIYORUZ"

Bir gazetecinin, "Başka ülkelerde enerji konusunda etkinliğini artırmaya başladı" şeklindeki sözleri üzerine Bakan Güler, "Biz kendi işimize bakıyoruz. Yani biz kendi projelerimize bakıyoruz. Çünkü bizim projelerimizin ayrı bir fizibilitesi var, ayrı bir müşterisi var. Tabiri caizse paydaşları var, ayrıca rotası farklı" diye konuştu.
BTC Ham Petrol Boru Hattı, Şahdeniz Projesi gibi önemli projelerin tamamlandığını, şimdi Nabucco ve Samsun-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı projesini tamamlayacaklarını kaydeden Güler, "Bunu yaparken de mevcut rotaların kaynak ülkelerini daha da çeşitlendireceğiz" diye konuştu.
Bir gazetecinin, "Bugünkü toplantı daha önce mi belirlenmişti, yoksa son günlerde Rusya'nın Güney Akım projesinin gündeme damgasını vurması ve Nabucco Projesinin sanki ikinci plana düşmesi gibi bir kanaat söz konusu olduğu için mi toplandınız?" şeklindeki sorusu üzerine Bakan Güler, yapılan toplantının yürütülen enerji diplomasisi çerçevesinde gerçekleştirildiğini, bu tip toplantıların her zaman yapıldığını söyledi.
"KEİ toplantısından sonra Türkiye'nin enerji koridoru olma iddiasının artık zayıfladığı konusunda yorumlar yapılıyor. Güney Akım Projesi ile Nabucco tehlikeye mi girdi?" şeklindeki sorusu üzerine Güler, şunları söyledi:
"Dediğim gibi her projenin ayrı hedefi, ayrı amacı, ayrı fizibilitesi ve müşteri kitlesi var. Biz kendi işimize bakıyoruz. Ayrıca proje çeşitliliğinin olması tüketiciler için de üreticiler için de iyi bir şeydir. Ama burada kuralı pazar koyar. Çalışmalarımız gündelik çalışmalar değil, uzun vadeli, çok ortaklı, uzun süreli etütlerle ortaya çıkan projeler." Bir basın mensubunun "Rusya son birkaç aydır enerji konusunda atak yapıyor, burada Türkiye'nin duruşu nasıl olacak?" sorusu üzerine Güler, "Biz burada reaksiyonel değil, aksiyoneliz" dedi.

RUSYA İLE İLİŞKİLER SÜRECEK

Mavi Akım'ın açılışından sonra Rusya ile Türkiye arasında Mavi Akım'ın uzatılması, gaz sevkıyatı gibi konuların görüşüldüğünü ve bu konuda Rusya'ya Türkiye'nin ne yanıt verdiğinin sorulması üzerine Güler, Rusya ile Mavi Akım'ın güneye indirilmesi, yeraltı depoları, dağıtım, enerji yatırımlarıyla ilgili ortak çalışmalar gibi konularda görüşmeler yapıldığını, bunların zapta alındığını, şimdi Rusya'dan yanıt beklediklerini bildirdi.
Güler, "Rusya ile Türkiye arasında çok güzel ilişkilerimiz var şu anda. Biz Rusya ile uzun vadeli projeleri zaten sürdürüyoruz. Dolayısıyla Rusya ile olan ilişkilerimiz aynı canlılığı ile devam edecek" diye konuştu.

ELEKTRİK ÜRETİM VE TÜKETİMİNDE SORUN YOK

Konuyla ilgili bir soru üzerine Bakan Güler, son 78 yılın en sıcak günlerinin yaşandığı Haziran'da, klimaların yoğun olarak kullanımı nedeniyle elektrik üretim ve tüketiminde bir sorun yaşanmadığını söyledi.
Bakan Güler, "Bu aynı zamanda bizim hatlarımızın da bir testi oluyor. Daha evvelden de söylemiştik (Hazırlıklarımız tamam) diye. Şu anda işletmelerimizde herhangi bir sorun yok. Ne kadar tüketiyorsa o kadar üretiyoruz" dedi.
Enerji Bakanı, elektrik üreten barajlarda su seviyesinin aşağı yukarı geçen yıl ile aynı düzeyde olduğunu, içme suyu projelerini ise uygulamaya koyduklarını bildirdi.
Tarımsal sulamaya bakıldığı zaman Kızılırmak Havzası ve Ege Bölgesi'nde (özellikle Büyük Menderes Havzasında) bazı tarımsal ürünlerin sulamasında sorunlar yaşandığını kaydeden Güler, ilgili bakanlıklar ile istişare halinde bulanarak bu konuya çözüm bulmak için çaba sarf ettiklerini bildirdi.
Toplantıya, Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Kurtuluş Taşkent, Almatı Büyükelçisi Taner Seben, Tiflis Büyükelçisi Ertan Tezgör, Taşkent Büyükelçisi Kemal Asya, Bişkek Büyükelçisi Serpil Alpman, Aşkabat Büyükelçisi Hakkı Akil, Ulanbator Büyükelçisi Ömür Şölendir, Duşanbe Büyükelçisi Akif Ayhan, Bakü Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçisi Ertuğrul Apakan ve bazı enerji bürokratları katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious