Enerji Bakanı hızlı başladı

Enerji Bakanı hızlı başladı.25297
  • Giriş : 04.05.2009 / 10:11:00

Kabinenin yeni üyesi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, çalışmalarına hızlı başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumartesi günkü devirteslim törenin ardından kolları sıvayan Yıldız, dün Enerji Bakanlığı'nda BOTAŞ Genel Müdürü Saltuk Düzyol, Genel Müdür Yardımcıları Şakir Arıkan, Mehmet Konuk ve Nabucco Doğalgaz Projesi'nin Türkiye ayağını yürüten Osman Göksel'le değerlendirme toplantısı yaptı. Yıldız'ın, ilk uluslararası teması Azerilerle olacak.

Yıldız, SABAH'ın sorusu üzerine Türkiye'nin Ermenistan'la yakınlaşmasından rahatsızlık duyduğu belirtilen Azerbaycan'la bugün bir toplantı yapacağını söyledi. Türkiye, Azerbaycan'dan Şahdeniz faz 1'den doğalgaz alıyor. Şahdeniz konsorsiyumu ile BOTAŞ doğalgazın fiyatının artırılması için görüşme yapıyor. BOTAŞ Genel Müdürü Saltuk Düzyol ve ekibinin, hafta sonuna doğru Azerbaycan'a gidebileceği belirtildi.

Gezinin önceden planlandığı belirtildi. Türkiye ile Azerbaycan arasında Şahdeniz'in ikinci fazından doğalgaz alımı için görüşme yürütüyor. Türkiye, Şahdeniz'in ikinci fazından yıllık 8 milyar metreküp doğalgaz istiyor. Azerbaycan'ın bu talebe sıcak baktığı biliniyor. Azerbaycan da Türkiye üzerinden Avrupa'ya gaz transfer etmek istiyor. Enerji KİT'lerinin üst düzey yöneticileri, Bakan Yıldız'a hafta içinde verecekleri brifing için yoğun tempoda çalışıyor.

EN KRİTİK KONU İHALE

Yıldız'ın önündeki en kritik konu Türk-Rus ortaklığının girdiği nükleer santral ihalesi. SABAH'ın edindiği bilgiye göre Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt AŞ (TETAŞ) İhale Komisyonu, değerlendirme raporunu büyük ölçüde tamamladı. Raporun, bu hafta TETAŞ Yönetim Kurulu'na sunulabileceği belirtiliyor. İhale dosyası daha sonra Yıldız'ın önüne gelecek. İhale, Bakan Yıldız'ın üst yazısıyla Bakanlar Kurulu'na gönderilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*