Enerji Bakanlığı'nda nükleer zirve

  • Giriş : 11.01.2007 / 00:00:00

Bakan Güler başkanlığında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda gerçekleştirilen toplantıya 19 yatırımcı firmanın temsilcileri katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, nükleer santrallerle ilgili teknoloji seçimini yaptıklarını, ancak ilgili firmalarla görüşmelerin tamamlanmasının ardından bu seçimi açıklayacaklarını bildirdi.

Toplantının açılışında bir konuşma yapan Bakan Güler, Nükleer Teknoloji Programı'nı daha önce açıkladıkların hatırlatarak, bunun bir alt grubu olarak nükleer enerji konusunda ilgili kanun tasarısını hazırladıklarını ve Meclis'e gönderdiklerini belirtti. Tasarının meclise gittiğini ve önümüzdeki günlerde de komisyonda görüşüleceğini ve Genel Kurul'a gideceğini belirten Güler, bu tasarı hakkında yatırımcı firmaların görüşlerini almak istediklerini söyledi.

Güler, "Biz çalışmalarımızı yaptık. Bunlar içinde nükleer santralle ilgili Kanunun Tasarısı'nın belirttiği teknolojik ölçütleri tespit ettik. Ayrıca tasarıdaki çalışmaları kanunlaşacakmış gibi hazırlıklarımızı yaptık. Bununla ilgili Teknoloji seçim Raporu'nu hazırladık. Şimdi ayrıca nükleer tesisler ve lisans verilmesine ilişkin mevzuatı hazır hale getirdik.

Ayrıca Nükleer Güç Santrallerinin Kurulması ve İşletilmesiyle Enerji Satışına İlişkin Kanun Tasarısı'ndaki ilgili maddeleri detaylandırdık. Çalışmaları büyük ölçüde tamamladık" diye konuştu. Bu noktada yatırımcıların yaptıkları çalışmalarda geldikleri nokta ve yabancı firmalarla yaptıkları görüşmeler hakkında bilgi almak istediklerini ifade eden Güler, şunları kaydetti:

"Biz bu kanun tasarısında 3. maddede TAEK'in belirlediği teknolojik ölçütleri başlıklar halinde tespit ettik. Bunları sizlerle tartışabiliriz. Ayrıca bu 3. maddenin 4. fıkrasında 'Yararlandırılacak megawatt elektrik cinsinden toplam santral kapasitesi, santrale yönelik yer tahsisi, lisans bedeli ve alt yapıya yönelik tekliflerle teşviklerin yapılmasına ve seçimine ilişkin usul ve esaslar hizmetin gereklerine göre Bakanlar Kurulu'nca belirlenir' diye ifade ediliyor. Burada sizlerin görüşlerinizi almak istiyoruz. Bu spesifik madde ne düşünüyorsunuz? Önerileriniz nedir? Çünkü bu yasalaşacağı için buradaki görüşlerinizi de net olarak almak istiyoruz. Çünkü bu önümüzdeki günlerde komisyonda görüşülecek".

Güler daha sonra bir gazetecinin Teknoloji Seçimi Raporu'nda yer alan teknoloji türünü sorması üzerine, bunun daha sonra açıklanacağını söyledi. Güler, seçilen teknolojinin tasarıya eklenip eklenmeyeceğinin sorulması üzerine ise "Hayır. Kanunun gereği olan bir madde. Yapmamız gereken bir çalışmaydı. Kanun bir parçası değil" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious