Enerji için çözüm aranıyor

  • Giriş : 22.08.2006 / 00:00:00

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, kısa vadede enerji politikasının gözden geçirilmesi için bir çalışma başlatılacağını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve TOBB Yönetim Kurulu üyeleri bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı ziyaret etti. Görüşmede Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer de katıldı.

Hisarcıklıoğlu, yaklaşık 2 saat görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, TOBB'un 9 bin 200 oda meclisi üyesi arasında yaptığı anket çalışması hakkında Başbakan Erdoğan'a bilgi verildiğini kaydetti.

SANAYİ POLİTİKASI OLUŞTURULMALI

Hisarcıklıoğlu, toplantıda ayrıca gelecek dönemde oluşması gereken sanayi politikası ve stratejisi üzerinde durulduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu, “Bununla ilgili Türkiye'nin rekabet gücünü ve dış satımını artıracak unsurların ön plana çıkması çerçevesinde görüşlerimizi aktardık” dedi.

İŞSİZLİK

Türkiye'nin en büyük sorununun işsizlik olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, toplantıda işsizliğe çözüm olabilecek önerilerin de iletildiğini anlattı. Hisarcıklıoğlu, “İstihdamın önündeki hem vergisel hem zorunlu istihdam noktasında engeller var. Bu konuları görüştük” dedi.

ENERJİ ÇALIŞMASI

Gelecek dönemde kısa vadede enerji politikasının, Başbakan Erdoğan'ın başkanlığında gözden geçirilmesi konusunda mutabakata varıldığını bildiren Hisarcıklıoğlu, konuyla ilgili TOBB ve Enerji Bakanlığı'nın bir çalışma yürüteceğini ve Başbakan Erdoğan'ın başkanlığında bir araya gelineceğini kaydetti. Hisarcıklıoğlu, çalışma kapsamında enerjiye daha ucuza ve daha güvenli nasıl ulaşılabilir konularında görüşlerin aktarılacağını belirtti.

Toplantıdaki bir başka önemli konun da tarım ürünlerinin enerjiye dönüşmesiyle ilgili politikalar olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, bu çerçevede tarım ürünlerine destek istediklerini anlattı.

HALK BANKASI'NIN ÖZELLEŞTİRİLMESİ

KOBİ'lerin kredi mekanizmasına ulaşmada en önemli finansman etkenlerinden birinin Halk Bankası olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, toplantıda Halk Bankası'nın özelleştirme sürecine girmesiyle beraber KOBİ'lerin kredi imkanlarının ulaşmada mekanizmanın kurulması gerektiğinin ifade edildiğini belirtti. Hisarcıklıoğlu, “Bu çerçevede gerek özelleştirme gerek bununla ilgili bir mekanizmanın kurulmasıyla ilgili Başbakan Erdoğan düşündüklerini ifade ettiler” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious