Enerji ihtiyacınızı pekmezle karşılayın

  • Giriş : 26.11.2006 / 00:00:00

İçerdiği mineral ve vitaminlerle beslenmede önemli bir role sahip olan pekmezin kış döneminde enerji ihtiyacını karşılama ve vücut direncini artırmada göz ardı edilmemesi gereken besin olduğu belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aylık Sızıntı Dergisi'nde Doç. Dr. Mehmet Ali Kaşlıoğlu tarafından kaleme alınan yazıda pekmezin yapılması ve sağlık yönünden faydaları işleniyor. Pekmezin, içinde şeker bulunan her meyveden üretildiğini; ancak ilk sırayı üzümün aldığını belirten Doç. Dr. Kaşlıoğlu, ihtiva ettiği organik asitler, mineral maddeler ve vitaminlerle, pekmezin beslenmedeki öneminin büyük olduğunu anlatıyor.

Araştırmalara göre 100 gram pekmez; kalori olarak 575 gram süte, 150 gram ekmeğe, 195 gram ete eşdeğer. Anne sütünün yetersiz olması durumunda, bebeğe terkibi anne sütüne en yakın gıdaların verilmesi gerektiğine işaret eden Kaşlıoğlu, "Anne sütündeki önemli unsurlardan biri olan karbonhidratlardan bebeğin gereğince istifade edebilmesi, bunların hazım sistemindeki fermentler tarafından glikoz ve fruktoza kadar parçalanmalarına bağlı. Pekmezdeki şekerin yüzde 80'i glikoz ve fruktoz hâlinde olduğundan, bebeklerin beslenmesinde pekmez çok önemli bir role sahiptir. Anne sütü olmadığında, hekim kontrolünde bebeklere pekmez verilebilir. Sakkarozun (çay şekeri) glikoz ve fruktoza ayrılabilmesi için, organizmada sükraz enziminin bulunması şarttır. Bebeklik döneminde bünyede bu enzim bulunmadığından, bu enzimin sentezleneceği zamana kadar belirli bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Pekmezde bulunan glikoz ve fruktoz ise, sindirim sisteminde parçalanmaya ihtiyaç duymaksızın kana, basit difüzyon ile geçebilmektedir. Böylece vücut yaklaşık 30 dakika gibi kısa bir sürede enerji kazanmaktadır." diyor.

Enerjiye acil ihtiyacı olan sporcu veya ağır işçilerin enerji ihtiyaçlarını pekmezden karşılayabileceğini belirten Kaşlıoğlu, kana geçmesi çok kolay olan pekmezin çocukların sağlıklı gelişmelerinde de gerekli olduğuna vurgu yapıyor. Pekmezin diğer bir özelliği de eksiklikleri durumunda bünyede çeşitli gelişme bozuklukları ortaya çıkaran mineral maddeler yönünden zengin olmasıdır. Kanda oksijen taşınmasını sağlayan ve pekmezde bulunan demiri insan bünyesi çok rahat kullanabiliyor. Sadece pekmezle beslenildiğinde bile günlük demir ihtiyacının yüzde 35'i karşılanabiliyor. Pekmezde ayrıca çinko, fosfor, potasyum, sodyum, magnezyum, kalsiyum gibi mineraller de yer alıyor. Bazı vitaminlerce zengin pekmezde bulunan B6 vitaminleri kan hücrelerinin yapımında, sinir sistemi ve cilt sağlığında, vücuttaki yağ ve kolesterol miktarının kontrolünde görev yapıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious