Enerji savaşını Rusya mı kazandı?

  • Giriş : 27.06.2007 / 08:41:00
  • Güncelleme : 27.06.2007 / 08:48:06

Önce Karadeniz Ekonomik İşbirliği toplantısı şimdi Enerji Zirvesi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul'da son iki gündür enerjideki Rus tekeli nasıl kırılır? sorusu gündemde. Enerji koridoru olmak isteyen Türkiye, Rusya'nın son hamleleriyle bu hedefinden uzaklaşmış görünüyor.
Ancak Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ve AB'nin enerji komiseri Andris Pibalgs'a göre, "enerji savaşını Rusya kazandı" demek için henüz erken.

Türkiye'nin enerji koridoru olma hayalleri hüsranla mı sonuçlanacak?
Rusya önce Burgaz-Dedeağaç hattı ile petrolü Samsun'dan Ceyhan'a akıtmayı hedefleyen Türkiye'yi by-pass etti. Sonra da "Güney Akımı" doğalgaz boru hattını gündeme getirerek, Orta Asya ve Azeri doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşımasının hedeflendiği Nabucco'yu gölgeledi.
İstanbul'daki enerji zirvesinin en önemli gündem maddelerinden biri Rusya'nın tekeline karşı enerji kaynakları ve dağıtımında çeşitlilik arayışıydı.
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, "Güney Akımı, Nabucco'nun önemini azaltmaz" diyor.
Ankara'nın elindeki en güçlü kartlardan biri ise Nabucco Rusya'nın dış politika aracı haline gelen boru hatlarına göre daha güvenlidir mesajı.
Avrupa Birliği Komisyonu Enerji Komiseri Andris Piebalgs'a göre de kısa vadede Rusya ile ters düşmektense beraber çalışmak tercih edilmeli. Piebalgs, "ancak önümüzdeki dönemde seçenekleri artırmalıyız" diyor. Bu seçeneklerin başında da Nabucco geliyor.

Peki Nabucco hayata geçince içinden hangi gaz akacak?
Bu konuda tam bir mutabakat yok. Zira Ankara Azeri, Türkmen ve Mısır gazının yanısıra hatta İran gazının da pompalanmasından yana ancak AB bu konuda bazı AB üyeleri isteksiz, ABD ise karşı çıkıyor.
Enerji uzmanlarına göre Rusya satranç tahtasında önemli bir hamle yaparak ciddi bir avantaj kazandı. Şimdi Türkiye ve Avrupa Birliği bir sonraki hamlelerini hesaplıyor.

CNNTÜRK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious