Enerji talebinin karşılanması için yeni santraller yapılacak

Enerji talebinin karşılanması için yeni santraller yapılacak.11110
  • Giriş : 31.08.2007 / 13:46:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, yeni döneme fırtına gibi başlayacaklarını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Güler, yeni döneme fırtına gibi başlayacaklarını belirterek, ''Önceki dönemde çıkan yasaları bu dönemde uygulanır hale getireceğiz, yarım projeler de süratle tamamlanacak'' dedi.

Yeni kurulan 60'ıncı hükümette, yine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak görev alan Hilmi Güler, yeni dönemde enerji konusunda yapılacaklara ilişkin sorularını yanıtladı.

Yeni dönemde yoğunlaşacakları en önemli konulardan birinin elektrik arzı olduğunu belirten Bakan Güler, yapılması gereken ilk iş olarak; elektrik üretimi konusundaki yatırım eksikliğini süratle gidermeye çalışacaklarını söyledi.

Enerjide arz güvenliğinin sağlanması için Türkiye'de yılda yaklaşık 3-4 milyar dolarlık yatırımın yapılması gerektiğini anlatan bakan Güler, bu yatırımın yapılabilmesi için, enerji sektörünü yatırımcıya cazip hale getireceklerini ve yatırımcının önünü açacaklarını bildirdi.

Yeni santraller gelecek

Gelişen bir ülke olarak Türkiye'nin tükettiği enerjinin her yıl arttığına işaret eden Güler, enerji talebinin karşılanması için bu dönemde yeni termik santral ve hidroelektrik santraller (HES) yapılacağını açıkladı.

Talebin karşılanması için, özellikle termik santrallerin mutlaka yapılması gerektiğine işaret eden Güler, söz konusu santrallerin doğalgaz ve kömürle çalışacağını söyledi.

Yeni dönemde Türkiye'nin nükleer santrali de göreceğini belirten Güler, 10'uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in TBMM'ye bir daha görüşülmesi için iade ettiği nükleer güç santrallerinin kurulmasına ilişkin yasanın Meclis açılır açılmaz görüşüleceğini, yasalaşacağını bildirdi.

Güler, "Yasa çıkınca ilana çıkacağız, teknoloji ve firma seçimi yapacağız. Bu ihale şeklinde değil, yarışma şeklinde olacak" diye konuştu.

"Üretim ve dağıtım özelleştirmeleri eş zamanlı olabilir"

Yeni dönemde elektrik üretim ve dağıtım özelleştirmelerinin mutlaka gerçekleştirileceğini vurgulayan bakan Güler, "Enerji özelleştirmeleri bu dönemde mutlaka yapılacak. Devletin elinde santral kalmayacak. Yani üretimi de özelleştirmeye hazırlıyoruz. Üretim ve dağıtım özelleştirmeleri eş zamanlı da yapılabilir" diye konuştu.

"Enerji ve tabii kaynaklar ayrılmayacak"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın bölünüp bölünmeyeceğine ilişkin soru üzerine Bakan Güler, "Enerji ve Tabii Kaynaklar bir bütündür ve birbirinden ayrılmayacak" ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious