Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Güler'den tavsiyeler

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Güler'den tavsiyeler.9982
  • Giriş : 23.05.2008 / 14:47:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Enerji Verimliliği projesinin önemini vurguladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Bahçeşehir Üniversitesi'nde katıldığı "Global Liderlik Forumu" programı çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Hilmi Güler, elektrik zammıyla ilgili soru üzerine, "Bununla ilgili otomatik fiyat mekanizması 1 Temmuz'dan itibaren uygulanacak. Bununla ilgili Hazine Müsteşarlığı, Maliye Bakanlığı ve Bakanlığımızın ortak çalışmaları sürüyor. Ortak çalışmalarımız sürüyor" dedi.

Bakan Güler, enerji verimliliği konusunda "Castro Modeli"nin sorulması üzerine, " Bütün dünyada enerji verimliliği birinci plana çıktı. Hem küresel ısınmaya çare olarak önemli bir katkısı var. Çünkü her bir 100 watt verimsiz lambayı 20 watt'la değiştirdiğin zaman 2 ağacı kurtarmış oluyorsun. Verimlilik üzerinde durduğumuz zaman sanayiimiz verimsiz unsurları kullanmamış olacak. Bunları bir sosyal sorumluluk projesi olarak, 'Enver Projesi' (Enerji Verimliliği) olarak ele aldık. Enver ismi enerjinin 'en'i ve verimliliğinin 'ver'inden oluşuyor. Enver aynı zamanda aydınlatan, ışıtan demek" diye konuştu.

Bakan Güler, başlatılan Enerji Verimliliği projesinin tüm Türkiye'de önemli ölçüde kabul gördüğünü belirterek, "Verimsizleri verimlilerle değiştiriyoruz. Bina yalıtımı konusuna önem veriyoruz. Binaların yüzde 10'u yalıtılmış, yüzde 90'ı yalıtılmamış durumda. Dışarıya giden dövizlerimizi de azaltmış olacağız. Aynı zamanda da önemli katkılarda bulunmuş olacağız. Okullarda bununla ilgili temin ettiğimiz lambaları değiştiriyoruz. Bununla ilgili projeyi başlattık, TEDAŞ bunu üstlenecek. Bunu yaptığımız takdirde önemli bir katkı olacak. Yalnızca Küba'da değil, bütün Avrupa ülkelerinde, Amerika'da enerji verimliliği çok aktif olarak yapılıyor. Maalesef bunları daha yeni yeni kullanıyoruz. Bunu yaparsak hem vatandaşın parası cebinde kalacak hem de ülkemizin parası ülkemizde kalacak. Çevreyi ısıtmamış, kirletmemiş olacağız. Bu bakımdan verimli. Aynı zamanda bunun karşılığında sanki baraj yapmış gibi olacağız. Sadece 100 watt'lık lambaları 20 watt'lık verimlisi ile değiştirdiğimiz zaman 2 Keban Barajı daha yapmış oluyoruz" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious