Enerjideki Kurtuluş Savaşına doğru

Enerjideki Kurtuluş Savaşına doğru.9982
  • Giriş : 05.12.2008 / 14:28:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Kakanı Hilmi Güler, yakın gelecekte, evlerin tepelerindeki kiremitlerin yerini güneş enerjisi üreten güneş pillerinin alacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Güler, Konya'da ilk olarak Vali Osman Aydın'ı makamında ziyaret ederek, kendisinden kentte yapılan çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Konya'daki güzel gelişmeleri ve enerji konusundaki yatırımları yerinde incelemek için kente geldiklerini anlatan Güler, sanayide kullanılan elektriğin yüzde 70'inin motorlarda tüketildiğini, o bakımdan burada enerji verimliliği konusunda sanayiciler ve iş adamlarıyla önemli bir toplantı yapacaklarını belirtti.

Toplantıda Konya'da enerjiyle ilgili yatırım konularını görüşeceklerini anlatan Güler, ''Konyamız özellikle güneş enerjisi konusunda da çok önemli bir yere sahip. Bu toplantıda güneş enerjisi konusundaki yatırımları değerlendireceğiz. Konya'da doğal gazdan elektrik kablolarının yer altına indirilmesine kadar yatırımlar iyi gidiyor'' dedi.

Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğünün Karapınar'daki kömür arama çalışmalarının başarılı sonuç verdiğini ifade eden Güler, Karapınar'da yeni kömür sahaları bulunduğunu, Konya'da bugün yapılacak toplantıda tüm bu yer altı zenginliklerinin de değerlendirileceğini vurguladı.

Bir gazetecinin akaryakıttaki indirimlerin pompa fiyatlarına yansımamasıyla ilgili sorusuna Güler, ''Pompa fiyatlarındaki değişiklikleri ve indirimleri Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu takip ediyor. Konuyu biz de yakından takip ediyoruz. Pompa fiyatlarında herhangi bir sapma söz konusu olursa bu denetleniyor, bu yöndeki kontrolü sürdürüyoruz'' şeklinde yanıt verdi.

-DOĞALGAZDA İNDİRİM KONUSU-

Güler, doğalgaz fiyatlarında indirim yapılıp yapılmayacağına ilişkin bir soru üzerine, ''Petroldeki düşüşü doğalgaz fiyatlarına yansıtacağız'' dedi.

Tuz Gölü'ne doğal gaz depolaması çalışmalarıyla ilgili yöneltilen bir başka soru üzerine de Güler, Botaş'ın Tuz Gölü'nde oluşturulacak doğal gaz depolarıyla ilgili çalışmalarına devam ettiğini, mühendislik çalışmalarının sürdüğünü, firmaların yeterlilikleriyle ilgili yapılacak işlerin ardından ihale aşamasına geçileceğini anlattı.

Güler, yer altı deposu konusunda sadece Tuz Gölü'nde değil, ülkenin çeşitli yerlerinde içinden gaz ya da petrolü alınmış kuyuları da değerlendirmeye aldıklarını ancak, yer altı deposu konusundaki en önemli yatırımın Tuz Gölü'nde yapılacağını ifade etti.

Konya'da bazı illerde doğal gaz dağıtım işini üstlenen Gaznet firmasının yöneticilerinin tutuklanmasıyla ilgi bir soruya ise Güler, doğal gaz kullanma konusunda vatandaşın mağdur olmaması için gerekenin yapılacağını belirterek, ''Bu konuyu merak etmeyin. Konya'da doğal gaz kullanan vatandaşlarımız bu hizmetten herhangi bir aksama olmadan yararlanmayı sürdürecekler'' dedi.

Kömürün gazlaştırılması çalışmalarına de değinen Güler, bu yeni çalışmayla kömürün yerinde ya da taşındığı yerde gazlaştırılacağını, ortaya çıkan gazın elektrik üretiminde, sanayide ve ısıtmada kullanılacağını dile getirdi.

Valiliğin ardından Konya Büyükşehir Belediyesine geçen Güler, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret etti.

Akyürek, ziyarette yaptığı konuşmada Konya'nın her geçen gün yenilerek geliştiğini, kentin enerji yatırımları konusunda da büyük potansiyeli bulunduğunu anlattı.

Vestel Grubu'nun Konya'da güneş enerjisinden elektrik üretimi yatırımı yapmak için incelemelerde bulunduğunu ifade eden Akyürek, ''Bu yatırımlar Konya'yı daha fazla geliştirecektir. Ayrıca Konya'da önümüzdeki günlerde çevre konusunda da yeni bir gelişme yaşanacak. Bir hafta içinde yeni kurulan arıtma tesisinde su tutmaya başlıyoruz. Bunun da kentimize hayırlı olmasını diliyorum'' diye konuştu.

Bakan Güler ise MTA'nın yaptığı çalışmalarla adeta Konya'nın altını üstüne getirdiğini, 81 ilde olduğu gibi Konya'nın da ayrıntılı maden haritalarının çıkarıldığını, gittikleri her yerde yerel yöneticilere bu haritaları verdiklerini söyledi.

-GÜNEŞ PİLLERİ-

Kendi dönemlerinde 2,3 milyar ton kömür rezervi tespit ettiklerini ifade eden Güler, şunları kaydetti:

''Karapınar'da bulunan kömür rezervi ise 1000 megavat büyüklüğünde termik santral kurulmasına olanak veriyor. Ancak Konya'da güneş enerjisinden elektrik üretimine de ağırlık verdik. Bu konuda Konya'nın büyük bir potansiyeli bulunuyor. Güneş enerjisi konusunda yeni çalışmalar yapıyoruz. Yakın gelecekte, evlerin tepelerindeki kiremitlerin yerini güneş enerjisi üreten güneş pilleri alacak. Sadece çatılar değil evlerin güneye bakan duvarları da güneş pilleri ve panelleriyle kaplanacak. Bunun için yeni bir yasa teklifi hazırladık. Meclise sunmaya hazırlandığımız yeni yasa teklifinde 10 yıl alım garantili elektrik üretimine izin veriliyor. Bireyler, 500 kilovatasaata kadar elektrik üretebilecek. Güneş enerjisinden elektrik üreten sistemler sadece elektrik üretmekte değil soğutmamada kullanılabilecek. Enerji konusundaki yaptığımız çalışmaları enerjideki 'Kurtuluş Savaşı' olarak değerlendiriyoruz.''

AK Parti Konya İl Başkanlığını da ziyaret eden Güler, burada yaptığı konuşmada, ''Yaptığımız araştırmalardan sonra Konya'nın taşının toprağının altın olduğunu gördük. Konya'nın yer altındaki değerlerini de değerlendirmek istiyoruz. Bu, yatırımcı iş adamlarımızın sayesinde olacak'' dedi.

Yeni enerji yatırımları yanında elektrik tasarrufunun da büyük önem taşıdığını anlatan Güler, ''Eğer evimizdeki eski bir lambayı tasarruflu olanlarla değiştirirsek 2 Keban Barajı elektriği kurtarmış oluyoruz. Rüzgar enerjisini de yeterince değerlendirebilirsek buradan da 2 Keban Barajı elektriği tasarruf etmiş olacağız'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*