Enez'de yılan balığı bereketi

Enez'de yılan balığı bereketi.13603
  • Giriş : 28.11.2008 / 23:20:00

Edirne'nin Enez ilçesinde bolca tutulan yılan balığı, balıkçıların yüzünü güldürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Enez'in Lagün ve Üçüzmene göllerinde çıkan yılan balığının kilogramı 15 YTL'den Sınırlı Sorumlu Enez Su Ürünleri Kooperatifi'nde satılıyor. Balık satış sorumlusu İbrahim Çabuk (55), ''Şimdi yılan balığının tam mevsimi. Balıkçılarımız, kooperatifimize günde 40-50 kilogram yılan balığı teslim ediyor. Izgarası çok lezzetli. Adeta Türk viagrası. Her türlü hastalığa da iyi geliyor.Tatlı ve tuzlu suda çıktığı için kokusu da yok'' dedi.

YILAN BALIĞI

Yılan balığı; erkekleri 35-50, dişileri 45-100 santimetre olabilen hem tatlı, hem de tuzlu sularda yayılış gösteren bir balıktır. Doğumu ve 3 yıllık gelişmesinden sonra tatlı sulara girerler.

8-20 yıl buralarda kaldıktan sonra tekrar üremek için Sargossa Denizi'ne yönelirler. Burada yaklaşık 1000-3000 metre derinlerde milyonlarca yumurta dökerler. Dönüşü başarabilen yavrular, tekrar acı su bölgelerine gelir. Yırtıcı ve obur bir canlıdır. Yumuşakça, kabuklular ve balıklarla beslenir. Etinin lezzeti yanında yetiştirmeye uygunluğu ile ekonomik değeri çok yüksektir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*