Enflasyon 2,5 yıl geriye gitti

  • Giriş : 04.08.2006 / 00:00:00

Mayıs ayından itibaren döviz kurlarında yaşanan artış, tüketici fiyatlarına yansımaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tüketici fiyatlarındaki artışta, gıda fiyatlarında yaşanan beklenmedik çıkışın yanı sıra akaryakıttaki yükselişin ulaştırma, çeşitli mal ve hizmetler, ev eşyası gibi harcama gruplarının fiyatlarına yansıması etkili oldu. Enflasyon yıllık bazda tüketici fiyatlarında yüzde 11,69, üreticide ise yüzde 14,34’e yükseldi. Böylelikle yıllık enflasyon, TÜFE’de Mart 2004, ÜFE’de ise Kasım 2004’ten sonraki en yüksek düzeyine çıktı. TÜFE’deki yedi aylık artış yüzde 5,76 olurken, yüzde 5’lik yıl sonu hedefi aşıldı. Ekonomistler, tüketici fiyatlarının beklenenden fazla, üreticininse tahminlerin altında geldiğini söyledi. ÜFE’nin beklenenden düşük gelmesi ise gelecek için ümit verdi.

Temmuz ayında tarımda fiyatlar yüzde 2 düşerken sanayide yüzde 1,52 arttı. Tüketici fiyatlarına göre geçen ay en fazla artış yüzde 2,87 ile ulaştırmada oldu. Ham petrol ve doğalgaz çıkarımı yüzde 8,16 oranında artışla dikkat çekti. Tüketici fiyatlarının alt kalemlerinden ev eşyasında yüzde 2,82, çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 2,38 ve konutta da yüzde 1,76 artış oldu. Giyim ve ayakkabıda ise fiyatlar yüzde 6,93 geriledi. Üretici fiyatlarında ise sanayinin alt sektörleri bazında balıkçılık 10,11, madencilik 4,30 arttı. Elektrik, gaz ve suda ise yüzde 1,08 artış oldu. Rakamları yorumlayan TEB Yatırım Başekonomisti Banu Kıvcı Tokalı, kurdan enflasyona geçiş etkisinin beklendiği gibi Temmuzda da yoğun olarak görüldüğünü söyledi. “Özellikle gıdada mevsimsel düşüşün gözlenmemesi, ilk olarak işlenmemiş gıda fiyatlarında mevsimsel düşüşün sınırlı kaldığını, bir de işlenmiş gıda ürünlerinde kur ayarlamasına bağlı olarak artışların yaşanmış olduğunu düşünüyorum.” diye konuşan Tokalı’ya göre, kur etkisini yansıtan diğer sektörler ev eşyası, ulaştırma ve kira gibi sektörlerde yüksek artışlar kur ve petrol fiyatlarından kaynaklanıyor. Üretici fiyatlarının beklenenden düşük gelmesi, maliyet enflasyonundan talep enflasyonuna olan baskının birkaç ayla sınırlı kalacağını gösteriyor. Bu durum, gelecek dönem açısından pozitif olabilir. Ancak bundan sonra talepteki yavaşlamanın enflasyona ne ölçüde katkı yapacağı ve kurun seyrinin önemli olacağını belirten Tokalı, “Yine de Merkez Bankası’nın para politikasında ölçülü sıkılaştırmaya devam edeceğini düşünüyorum.” diyerek faiz artırımı olabileceği mesajı verdi. Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Aynur Bektaş ise hazır giyim sektörünün tüketici enflasyonunun daha da yükselmesini engellediğine işaret etti. Bektaş, daha önceki aylarda enflasyonu tetikleyen sektör diye lanse edildiklerini, oysa temmuzda yüzde 6,93 gerçekleşen gerilemeyle bu imajı düzelttiklerini söyledi.

Piyasalar rakamları olumsuz algıladı ve verinin açıklanmasının hemen ardından bankalararası piyasada, spot piyasada 1,499 Yeni Lira’dan kapanan dolar, 1,51’e kadar yükseldi. Bono piyasasında yüzde 19,17 olan bileşik gösterge faiz valörlü işlemlerde yüzde 19,47 ortalamaya yükseldi. Bir bankanın döviz yetkilisi, “TÜFE beklentilerin üzerinde çıktığı için kur yükseldi; ancak çok yükselmez. Satış gelebilir.” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious