Enflasyon beklentisi yüzde 0.79

  • Giriş : 03.05.2007 / 00:00:00

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) nisan ayına ilişkin enflasyon verilerini bugün saat 16.30’da açıklayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CNN TÜRK Ekonomi Servisi'nin banka ve aracı kurumlar ile İstanbul Sanayi Odası'na (İSO) üye firmaların katılımıyla her ay düzenli olarak yaptığı ankete göre, enflasyonun nisan ayında TÜFE'de yüzde 0.79, ÜFE'de yüzde 0.78 oranında artması bekleniyor.

Piyasalar da Merkez Bankası gibi enflasyonun nisan ayında düşüş eğilimine girmesini bekliyor.

CNN TÜRK enflasyon anketine göre, nisan ayında üretici fiyatlarının yüzde 0.78, tüketici fiyatlarının da yüzde 0.79 oranında artması bekleniyor.

Banka ve aracı kurumlar nisan ayında üretici fiyatlarında yüzde 0.77 oranında bir artış öngörüyor. Mali sektörün üretici fiyatlarındaki en yüksek tahmini yüzde 1.30 olurken, sektör temsilcilerinin en düşük artış tahmini ise yüzde 0,3.

İstanbul Sanayi Odası üyeleri de nisan ayı üretici fiyatlarında ortalama yüzde 0.78 oranında artış tahmin ediyor. İSO üyelerinin en yüksek artış beklentisi yüzde 1.46 olurken en düşük tahmin ise fiyatların yüzde 0.1 oranında artacağı yönünde.

Banka ve aracı kurumların TÜFE tahminlerinin ortalaması yüzde 0,79. Mali sektör temsilcilerinin en yüksek TÜFE tahmini yüzde 1 olurken, en düşük tahmin ise yüzde 0.5 oranında.

İstanbul Sanayi Odası üyesi firmaların nisan ayı TÜFE beklentilerinin ortalaması yüzde 0,80. İSO üyelerinin TÜFE'deki en yüksek artış beklentisi yüzde 1.46'ya ulaşırken, sanayicilerin en düşük artış tahmini ise yüzde 0.1 seviyesinde.

Merkez Bankası'nın nisan ayı ikinci dönem beklenti anketine göre, yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 7.48'e çıktı.

Enflasyon mart ayında TÜFE’de yüzde 0.92, ÜFE’de yüzde 0.97 oranında arttı. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 10.86’ya çıktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious