Enflasyon dalgası Hindistan'ı da vurdu

Enflasyon dalgası Hindistan'ı da vurdu.9348
  • Giriş : 04.04.2008 / 17:10:00

Hindistan'da yıllık enflasyon, enerji ve gıda fiyatlarının artması nedeniyle son 3 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ticaret ve Endüstri Bakanlığının haftalık açıkladığı toptan eşya fiyat endeksi, 22 Martta sona eren hafta itibariyle yıllık yüzde 7 oldu. Böylece enflasyon, Aralık 2004'ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Hindistan'da hükümet pirinç ihracatını yasaklayarak, yemeklik yağ ve mısırdaki ithalat vergilerini kaldırarak, fiyatları kontrol altına almak için bazı adımlar attı.

Ekonomistler, enflasyon rakamıyla ilgili veriler nedeniyle faiz oranlarının beklenenden daha erken bu ay artabileceğini söylüyorlar.

Hindistan Merkez Bankası, Ocak 2006'dan bu yana gecelik borçlanma faizini yüzde 1,5 artırarak yüzde 7,75'e yükseltmiş bulunuyor. Merkez Bankası ayrıca mevduat munzam karşılığını da yüzde 7,50'ye çıkartmış durumda.

Economic Times gazetesine göre hükümet, enflasyonu düşürmek için alınan önlemler başarısız olursa, en son 1970 yılında kullanılan ticari mallar üzerindeki tavan fiyat uygulamasını hayata geçirmeyi düşünüyor.

Pirinç, buğday ve diğer gıda maddeleri fiyatlarının yanı sıra petrolün fiyatının yüksek olması, bütün dünyada enflasyonun artmasına yol açtı. Bu yüzden bir çok hükümet, temel malların ihracatını azaltıyor ve fiyatları kontrol altına almak için adımlar atıyor.

Bu arada Hindistan'da, 31 Mart 2008 itibariyle yüzde 8,7 olan büyüme oranının, bu yıl azalarak yüzde 8'e inmesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious