Enflasyon düşmeye devam edecek

  • Giriş : 07.06.2007 / 16:12:00

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Durmuş Yılmaz enflasyonla son 6 yıldır kararlılıkla ve aktif bir şekilde mücadele ettiklerini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Durmuş Yılmaz enflasyonla son 6 yıldır kararlılıkla ve aktif bir şekilde mücadele ettiklerini belirterek, enflasyonun yaz aylarında yüzde 8'in altına düşeceğini ve daha sonra kademeli inişini sürdürerek 2008 yılının ortaları itibarıyla yüzde 4 hedefine ulaşılacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Gaziantep Genç İşadamları Derneği (GAGİAD) tarafından düzenlenen ve Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Osman Arolat tarafından yönetilen 'Para Politikaları' konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, Merkez Bankası'nın bağımsızlığının fiyat istikrarının sağlanabilmesinde hayati önem taşıdığını belirtti. Yılmaz, "Temel hedef, fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir. Merkez Bankası, politikalarını bu hedefe yönelik olarak enflasyon hedeflemesi rejimi çerçevesinde kararlıkla uygulamaktadır. Amaç bağımsızlığımız yoktur, enflasyon hedefi hükümet ile birlikte belirlenmektedir. Araç bağımsızlığı vardır, politika ve araçlarını Merkez Bankası kendisi tespit etmektedir" dedi.

SAMANYOLU

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious