Enflasyon düşüşe geçecek

Enflasyon düşüşe geçecek.10666
  • Giriş : 06.11.2007 / 09:00:00

Ekim ayında enflasyondaki geçici artış yeniden düşüşe geçecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Merkez Bankası, İstanbul'da kasım başında yürürlüğe giren yeni su tarifesi ile akaryakıt ve sigarada yapılan ÖTV artışlarının kasım enflasyonunu yükselteceğini bildirdi.

Banka, ekimde enflasyonda gıda fiyatlarına bağlı olarak yaşanan artışın geçici olduğu, genel enflasyonun izleyen dönemde yeniden düşüş eğilimine gireceği değerlendirmesinde bulundu.

Merkez Bankası'nın ekim ayı fiyat gelişmelerine ilişkin değerlendirmesine göre, yıllık tüketici enflasyonunun ekimde yükselmesi, gıdadaki fiyat artışlarından kaynaklandı. Enerji, işlenmemiş gıda ürünleri, alkollü içecekler ve tütün ürünleri ile altın hariç TÜFE göstergesi yıllık artış hızında mart ayından bu yana devam eden gerileme eğilimi yavaşlamakla birlikte geçen ay da sürdü. Gıda ve alkolsüz içecekler grubu fiyatları ekimde yüzde 3,41 artarken yıllık enflasyon yüzde 14,71'e ulaştı. Bu kapsamda yer alan ürünler içinde en yüksek yıllık artış yüzde 105,1'le beyaz peynirde gerçekleşti. Geçen yılın ekim ayında kilo fiyatı 4,99 YTL olan beyaz peynir, bu yıl aynı ayda 10,23 YTL'ye ulaştı. Yıllık fiyat artışı domateste yüzde 71,2'ye, limonda da yüzde 70,3'e ulaştı. Bu belirgin yükselişte 2006 yılı Ekim ayında işlenmemiş gıda fiyatlarının mevsimsel ortalamaların altında gerçekleşmiş olması etkili oldu. Son dönemde gıda fiyatlarında gözlenen yüksek artışların tüketici enflasyonunu olumsuz etkilediği belirtilen değerlendirmede, "Ancak, gıda ürünleri dışı tüketici enflasyonu gerileme eğilimini sürdürmektedir. 2006 yılı sonunda yüzde 9 olan gıda ürünleri dışı enflasyon, ekimde yüzde 5 oranına gerilemiştir." denildi. Hizmet grubu fiyatlarının yıllık artış oranındaki gerilemenin duraksadığına işaret eden banka, bu gelişmede, lokanta-oteller ile haberleşme hizmetleri grubunun yıllık enflasyonundaki artışların etkili olduğunu belirtti. Yıllık kira enflasyonundaki düşüş sürerken, eğitim ve sağlık hizmetlerinde yıllık enflasyonun 2003 bazlı endekse göre en düşük düzeye gerilediğine işaret edildi. Enerji ve işlenmemiş gıda dışı mal fiyatları yıllık artışının, giyim-ayakkabı ve dayanıklı mal grubundaki olumlu fiyat gelişmelerinin etkisiyle yavaşlama eğilimini sürdürdüğü, ancak, işlenmiş gıdadaki fiyat artışlarının hızlanmasının bu gruptaki yavaşlamayı sınırladığı vurgulandı. Uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarında gözlenen hızlı yükselişin, YTL'nin güçlü konumunu sürdürmesiyle yurtiçi akaryakıt fiyatlarına yansımadığı, bu gruptaki fiyat artışının düşük kaldığı belirtildi.

Banka, İstanbul'da kasım ayı başında yürürlüğe giren yeni su tarifeleri ile akaryakıt ürünlerinden alınan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) tutarlarındaki artışların, enerji grubu fiyatlarını ve kasım ayı enflasyonunu olumsuz yönde etkileyeceğini bildirdi. Banka ayrıca, tütün ürünlerinden alınan maktu ÖTV tutarlarında yapılan düzenlemenin de kasım enflasyonunu yükselteceğine işaret etti. Parasal sıkılaştırmanın altın hariç dayanıklı mal grubu fiyatları üzerindeki gecikmeli etkisinin güçlü bir şekilde sürdüğü, grup fiyatlarının ekimde bir önceki aya göre yüzde 1,29 azaldığına işaret edildi. Otomobil fiyatları yüzde 2,1 oranında gerilerken, elektrikli ve elektriksiz aletlerin fiyatlarındaki gerilemenin yüzde 1,18 olarak gerçekleştiği, böylelikle, dayanıklı mal grubu fiyatlarında son yedi aylık dönemdeki toplam azalışın 4,2 puana ulaştığına dikkat çekildi. Ankara, Zaman

GIDA ZAMLARI ENFLASYONU KATLADI

Ürün - Yıllık fiyat artışı (%)

Beyaz peynir: 105,1

Domates: 71,2

Limon: 70,3

Salatalık: 69,5

Dolmalık biber: 62,5

Çarliston biber: 61,2

Sivri biber: 61,0

Fasulye: 49,0

Kırmızı lahana: 45,4

Tavuk: 42,9

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious