Enflasyon farkına dava!

Enflasyon farkına dava!.28351
  • Giriş : 15.07.2008 / 14:36:00

Türkiye Kamu-Sen, maaşlara enflasyon farkının yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştayda dava açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye Kamu-Sen, memur maaşlarına enflasyon farkının yansıtılmasını öngören Bakanlar Kurulu Kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Danıştayda dava açtı.

Danıştay önünde toplanan Türkiye Kamu-Sen üyesi bir grup, memur maaşlarına yansıtılacak enflasyon zammını protesto etti.

Türkiye Kamu-Sen Genel Sekreteri İsmail Koncuk, kamu görevlilerinin maaşlarının yüksek enflasyon önünde eridiğini öne sürerek, ''2008 yılının ilk altı ayı için verilen enflasyon farkının, maaşlarını gerçekleşen enflasyon oranlarına ulaştırmaktan uzak olduğu görülmektedir'' dedi.

Ocak-Haziran 2008 dönemi için enflasyon farkı hesaplanırken temel alınan memur maaşı kriterinin belli olmadığını ifade eden Koncuk, enflasyon farkı hesaplanırken memurların zararına olacak verilerin dikkate alındığını ve enflasyon farkının, olması gerekenden düşük hesaplandığını iddia etti.

''Elektriğe yapılan yüzde 21'lik zam hangi kriterlere dayanılarak yapıldıysa memur maaşları da aynı kriterler üzerinden artırılmalıdır'' diyen Koncuk, memurların bu konudaki mağduriyetlerinin giderilmesi için girişimlerde bulunduklarını, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu ile görüştüklerini söyledi.

Koncuk, görüşme ve girişimlerden olumlu sonuç alamadıklarını, ''siyasi iradeden umutlarını kaybettikleri için en adil kararı hakimlerin vereceğini umut ettiklerini'', bu nedenle konuyu yargıya taşıdıklarını anlattı.

İsmail Koncuk, konuşmasının ardından, sendika avukatlarıyla, memur maaşlarına enflasyon farkının yansıtılmasını öngören Bakanlar Kurulu kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle dava dilekçesini Danıştayın ilgili memurlarına verdi.

Dava dilekçesinde, Bakanlar Kurulu'nun ''hak ve hukuka aykırı bir düzenleme yaparak kamu çalışanlarını mağdur ettiği, bunun toplumda telafisi güç, maddi ve manevi zararlara neden olacağı'' iddia edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*