'Enflasyon için ek önleme gerek yok'

'Enflasyon için ek önleme gerek yok'  .11964
  • Giriş : 04.03.2008 / 14:51:00

Zafer Çağlayan: "Enflasyonla mücadelede en küçük bir gevşeme söz konusu değil, olmayacak."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, enflasyon rakamlarıyla ilgili olarak, ''Arızi şokların ortaya çıkardığı bir gelişme...Ama enflasyonla mücadelede en küçük bir gevşeme söz konusu değil, olmayacak. Şu anda ek önlem almayı gerektiren bir durum söz konusu değil'' dedi.

Mecliste gazetecilerin enflasyon rakamlarıyla ilgili sorularını yanıtlayan Çağlayan, ''Gıdadan kaynaklandığını söyleyeceğim. Ama gıdayı da günah keçisi yapmak için söylemiyorum. Bu bir vaka...Dünyada da enflasyonda gıda baş roldedir'' ifadesini kullandı.

Fiyat istikrarının sağlanmasının Merkez Bankasının sorumluluk alanında olduğunu bildiren Çağlayan, ancak kendilerinin de Hükümet olarak enflasyon hedefinde hiçbir şekilde taviz vermediklerini, gerek bütçe disiplini gerekse mali disiplinden şu ana kadar sapmanın söz konusu olmadığını belirtti.

Çağlayan, ''Eğer faizlerde bir düşürülme söz konusu olmuş olsaydı, belki buna yorumlanabilirdi. Ama öyle bir durum da yok. Arızi şokların ortaya çıkardığı bir gelişme...Ama enflasyonla mücadelede en küçük bir gevşeme söz konusu değil, olmayacak'' diye konuştu.

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in ''Yeni tedbirler alınması gerektiği'' yönündeki görüşünün hatırlatılması üzerine Çağlayan, şöyle konuştu:

''Biliyorsunuz, bizim Ekonomik Koordinasyon Kurulumuz var. Her hafta, Bakanlar Kurulundan sonra bir araya geliyoruz. Orada 5 bakanız; benim de dahil olduğum Sayın Nazım Ekren'in başkanlığını yaptığı kurulda. Ekonomik Koordinasyon Kurulunda yapılacak görüşmelere göre, bir şey alınacaksa, ek tedbir gerekiyorsa, bakılır. Ama şu anda ek bir önlem almayı gerektiren bir durum söz konusu değil. Zaten enflasyonla mücadele, başından beri programımızda var. Fiyat istikrarını sağlanması, zaten temel önceliğimizdir.''

Türkiye'nin, yıllarca yüksek enflasyona çok ciddi bedeller ödediğini hatırlatan Çağlayan, 2005 yılı itibariyle, 35 yıl aradan sonra enflasyonun tek haneli rakamlara indirildiğini ifade etti.

Çağlayan, ''Dünyadaki gelişmeleri iyi okumak ve iyi görmek lazım. Türkiye de global oyuncu olarak dünyadaki gelişmelerden zaman zaman etkileniyor. Bu noktada enflasyon rakamı, kalp grafiği gibidir; zaman zaman çıkar, zaman zaman iner. Ama bu konuda en küçük bir taviz ve gevşeme söz konusu değildir. Bunu Ekonomik Koordinasyon Kurulundaki arkadaşlarımızla birlikte değerlendirir ve ilave olacak şeyler varsa, bakılır. Ama şu anda çok da fazla endişe edilecek bir şey söz konusu değil. Sebeplerini iyi araştırmak lazım, nereden kaynaklandığını iyi görmek lazım'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious