Enflasyon oranı 2014 - Memura enflasyon farkı 2014 - Emekli memur maaşları 2014

Enflasyon oranı 2014 - Memura enflasyon farkı 2014 - Emekli memur maaşları 2014.17075
04.01.2014 / 17:59:44

Enflasyon oranı dün belirlendi. Buna göre memurlara enflasyon farkı ödenecek. İşte en son durum...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Enflasyon 2013 yılını gıda ve ulaştırma öncülüğünde yüzde 7,40 ile Orta Vadeli Program hedefinin üzerinde tamamladı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, memura 0,27 oranınde enflasyon zammı yapılacağını kaydetti. Türkiye, 2013 yılını yüzde 7,40 enflasyonla tamamladı. Aralık ayı enflasyonu yüzde 0,46 artış gösterdi. TÜFE'de aralık ayında yüzde 0,4 artış bekleniyordu. Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) aralık ayında gıdadaki artış ve LPG zamlarının etkisiyle ulaştırma fiyatlarındaki yükselişle beklentilerin hafif üzerinde yüzde 0,46 artarken, yıllık enflasyon kasım ayındaki yüzde 7,32'den yüzde 7,40'a yükseldi ve OVP hedefi olan yüzde 6,8'in üzerinde gerçekleşti.

EN YÜKSEK ARTIŞ ALKOLLÜDE

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre ÜFE Aralık'ta yüzde 1.11 arttı. ÜFE'de 2013 yılı için artış yüzde 6,97 olurken, özel kapsamlı TÜFE göstergelerinden 'H' 2013'te yüzde 7,11, 'I' yüzde 7,08 arttı.

TÜFE'de yıllık bazda en yüksek artış yüzde 10.52 ile alkollü içecekler ve tütün grubunda gerçekleşti. Geçen yıl eğitim yüzde 10.05, lokanta ve oteller yüzde 9.86, ulaştırma yüzde 9.77, gıda ve alkolsüz içecekler yüzde 9.67 ile artışın yüksek olduğu ana harcama grupları oldu. TÜİK verilerine göre Aralık ayında aylık en yüksek artış yüzde 1,46 ile gıda ve alkolsüz içecekler grubunda gerçekleşti.

ENFLASYONA ETKİSİ YÜZDE 0,51 OLUR

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergi artışlarının enflasyona etkisinin yüzde 1 olacağı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek, 'Vergi artışlarının gerektirdiği fiyat artışına göre enflasyona etkisi yüzde 0,51 olacak' dedi.

Memura ek zam

Enflasyonun yüzde 3'ü geçmesiyle; yasa gereği memur, sözleşmeli personel ve emeklilere ek zam yapılacak. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, maaş artışlarının bütçeye etkisinin 907 milyon olacağını söyledi. Şimşek, 'Memur ve memur emeklilerine verilecek enflasyon farkı yüzde 0,27 olacak' dedi.

Bu arada İstanbul operasyonunun devamında döviz kurunda yaşanan yükseliş faiz lobisinin taleplerini tekrar gündeme getirdi. Gezi olaylarında her türlü yolu deneyerek finansal çıkarını temin etme gayretindeki faiz lobisi şimdi de faiz artırım beklentilerini dillendirmeye başladı.

İstanbul'daki operasyonun siyasi endişeleri artırması ve küresel satış baskısı kurun tarihi zirveye yükselmesine neden olurken, hem TL'deki yükseliş hem de son ÖTV artışlarının enflasyonu yukarı yönlü etkileyecek olması TCMB'yi faiz artışına ittiği yorumları gündeme getirildi. Her ne kadar Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı yaptığı açıklamalarda faiz artırım ihtimalini arka plana itse de ekonomistlere göre faiz artırımı önümüzdeki dönemde kaçınılmaz olarak telakki edilmekte. Hatta önümüzdeki dönemde faiz koridorunun üst bandının yüzde 10 seviyesine yükselmesi de beklentiler arasında bulunduğu vurgusu yapılıyor.

YÜZDE 10 YÜKSELTME TALEBİ

Reuters'ın çanak tuttuğu daha önceki haberlerde de; önümüzdeki 1,5 yıl içinde gerçekleşecek üç seçim öncesi devreye sokulan siyasi endişelerin küresel satış baskısına rastlaması ve bu endişelerin devamının TCMB'yi üstü kapalı ya da açık yeni faiz artışlarına mecbur bırakabileceği belirtilmişti. Goldman Sachs Ekonomisti Ahmet Akarlı ise yorumunda 'TCMB'nin bu yıl gecelik borç verme faizini 225 baz puanlık artışla yüzde 10'a yükseltmesini beklemeye devam ediyoruz. TL'yi zayıflatan büyük dengesizlik unsurları dikkate alındığında enflasyon beklentilerini çıpalamak için olasılıkla daha agresif faiz artışları gerekli olacak' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*