"Enflasyon rakamları gerçeği yansıtmıyor"

  • Giriş : 18.04.2008 / 12:51:00

İngiltere'de yayımlanan The Daily Mail gazetesi, ülkede açıklanan resmi enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığını iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Daily Mail'in bugünkü haberinde, Tüketici Fiyat Endeksi'ne göre enflasyonun yüzde 2.4 olarak açıklandığı, ancak gazetenin kendi yaptığı araştırmada, sadece gıda fiyatlarının bir yılda yüzde 15.5 arttığı, bunun da resmi oranın 6 katına tekabül ettiği belirtildi.

Bu durumda bir ailenin gıda, ısınma, aydınlanma ve ulaşım giderlerini karşılamak için ayda 100 sterlinden daha fazla ödemek zorunda kalacağına dikkat çekilen haberde, akaryakıt, gaz ve elektrik harcamalarında da iki haneli enflasyon rakamlarının söz konusu olduğu bildirildi.

Birçok ailenin geçinebilmek için yılda ekstra bin 200 sterlinden fazla gelir elde etmesi gerektiği vurgulanan haberde, buna giderek yükselen mortgage ödemelerinin de eklenmesiyle yıllık fazladan ödemenin 3 bin 200 sterline kadar çıkabileceğine dikkat çekildi.

Bu arada İngiltere Merkez Bankası baş ekonomisti Charlie Bean'in yüksek gıda ve enerji maliyetlerinin bu yıl enflasyonu yüzde 3'ün üzerine iteceğini kabul ettiği bildirildi.

Bu arada, İngiltere'de her 10 kişiden birinin mortgage kredisiyle aldığı evin değerinin, mortgage borcunun üzerine çıkması tehlikesiyle karşı karşıya kalındığı da bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious