Enflasyon tartışmasına fıkralı cevap

  • Giriş : 13.04.2007 / 00:00:00

TÜİK Başkanı Ömer Demir'den tartışmalara fıkralı bşr cevap geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye İstatistik Kurumu’nun enflasyon hesaplanmasında kullanılan haberleşme hizmetlerindeki ağırlıkları değiştirmesi üzerine başlayan tartışmaya Başkan Demir “Oflu Hoca” fıkrasıyla nokta koydu.

Revizyona ilişkin teknik açıklama yaptıkları halde hala enflasyon sonuçlarına güvensizlik yönünde görüşler ileri sürülmesine anlam veremediğini ifade eden Demir, “Bizim iş Oflu Hoca fıkrasına benzedi” dedi. İşte Demir’in anlattığı fıkra: “Caminin birinde kıble yanlışmış. Diyanet’ten teknik bir heyet gelmiş, ölçmüş biçmiş ve en sonunda Oflu Hoca’ya dönmüş, ‘Ey Hoca! Kıbleniz yanlış. Doğrusu şurası olacak’ demiş ve yeri göstermiş. Fakat hocayı ikna etmek ne mümkün. Hoca, ‘İlla burası olacak’ demiş tutturmuş. Diyanet ekibi, ‘Yahu hoca, ölçtük biçtik işte. Doğru yer burası’ diye ısrar edince Oflu Hoca, ‘Eğer kıble yanlışsa, o zaman bizim şimdiye kadar kıldığımız namazlar nereye gitti?’ demiş.”

ÖLÇTÜK BİÇTİK DOĞRUSU BU

Haberleşmede 2005’in ağırlıklarıyla enflasyonu ölçtüklerini, bugün ellerine 2006’nın ağırlıklarının ulaştığını vurgulayan Demir, işin doğrusunu yaptıklarını bildirdi. Demir, “Ölçüp biçip bulduğumuz enflasyon doğru. Biri çıksın ve bana, ‘yaptığın yanlış, günceli değil eskiyle yola devam etmeliydin’ desin. Bunu diyebilecek kimse var mı? Herkes biliyor ki biz doğru kıbledeyiz” dedi. Demir, TÜİK’in rakamlarına herkesin inanması gerektiğini ifade ederek, “Eğer bir revizyon yapılmış ve bunun niçin yapıldığı anlatılıyorsa artık güvensizliğe yer kalmaz. Tepkiler gelecek diye yeni gelişmeleri göz ardı mı edeceğiz? Bunca tartışmaya rağmen bugün olsa yine aynı kararı veririm” diye konuştu. Nüfus sayımında gelinen son durumu da anlatan Demir, şu ana kadar 56 milyon kişiyi saydıklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious