Enflasyona sel tehdidi

  • Giriş : 06.11.2006 / 00:00:00

Merkez Bankası, son dönemde gerçeklesen aşırı yağış ve sellerin ekili alanlarda oluşturduğu zararın, işlenmemiş gıda fiyatları üzerinde bir risk unsuru oluşturduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Merkez Bankası, ekim ayına ilişkin fiyat gelişmeleri raporunu açıkladı. Yıllık enflasyonun ekimde eylül ayına kıyasla gerileyerek yüzde 9.98 olduğuna dikkat çekilen raporda, ekim ayında, giyim ve ayakkabı grubu fiyatlarındaki yeni sezon artışlarının aylık enflasyonun 0.8 puanını oluşturduğu anlatıldı. Buna ek olarak, yeni eğitim döneminin başlamasıyla, eğlence-kültür ve ulaştırma hizmetleri grubundaki fiyat artışlarının ekim ayında da sürdüğü vurgulandı.

Gıda fiyatlarında son yılların en düşük ekim ayı artısının yaşanmasının, yıllık enflasyonun düşmesinde önemli rol oynadığı kaydedilen raporda, enerji, işlenmemiş gıda ürünleri, alkollü içecekler ve tütün ile altın hariç TÜFE göstergesinin (ÖKTG-H) yıllık artışının giyim fiyatlarındaki yüksek artışla bir önceki aya kıyasla yükselerek ekim ayında yüzde 9.11 olarak gerçekleştiği vurgulanan raporda, döviz kurunun birincil etkilerinin büyük ölçüde tamamlanmış olmasının, gelecek dönemde söz konusu endeksin aylık artışlarının yavaşlayacağına işaret ettiği savunuldu.

Hizmet grubu fiyatlarının yıllık enflasyonu ekim ayında önemli bir değişim göstermezken, enerji ve işlenmemiş gıda ürünlerindeki fiyat artışlarının yavaşlamasıyla mal grubu fiyatlarının yıllık artısının azaldığı kaydedilen raporda,ekimde tüketici fiyatlarının yıllık artış hızın yavaşladığı vurgulandı.Eylül ayında oldukça yüksek oranda artan gıda ve alkolsüz içecekler grubu fiyatlarının, işlenmemiş gıda fiyatlarında gözlenen gerilemenin etkisiyle ekim ayında yüzde 0.76'yla oldukça sınırlı bir oranda artış kaydettiği belirtilen raporda, "İslenmemiş gıda fiyatlarının yıllık artısının gerilemesi ve islenmiş gıda fiyatlarının aylık artış hızındaki yavaşlama olumlu değerlendirilmektedir. Ancak, son dönemde gerçeklesen aşırı yağış ve sellerin ekili alanlarda oluşturduğu zarar, islenmemiş gıda fiyatları üzerinde bir risk unsuru olmaktadır. Gıda fiyatlarının önümüzdeki dönemdeki seyri yıllık enflasyondaki dalgalanmaların temel belirleyicisi olmaya devam edecektir" denildi.

Raporda ayrıca, giyim alt kaleminde yeni sezon artışlarının kasım ayında da sürmesinin beklendiği kaydedilerek, konutlarda kullanılan doğalgazın fiyatlarına da ayı başında yüzde 5.8 oranında zam yapıldığına dikkat çekildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious