Enflasyonda düşüş sürecek

  • Giriş : 05.07.2007 / 08:32:00

Yayınladığı raporla haziran ayı enflasyon gerçekleşmeleri ve sebeplerini değerlendiren Merkez Bankası, sıkılaştırma politikalarının gecikmeli etkisiyle düşüşün süreceğini öngördü

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Merkez Bankası, haziran ayında enflasyonda yaşanan düşüşün önümüzdeki aylarda da devam edeceğini öngördü. İşlenmemiş gıda ve enerji fiyatlarına rağmen, sıkılaştırma politikalarının gecikmeli etkisinin düşüşte etkili olacağı belirtilirken, gıda fiyatları ve yüksek enerji maliyetlerinin risk unsuru olarak kalmayı sürdürdüğüne dikkat çekildi. Merkez Bankası dün açıkladığı “Haziran Ayı Fiyat Gelişmeleri” raporunda, “Yıllık enflasyondaki düşüş son üç ayda toplam 2.26 puana ulaşmıştır. Önceki raporlarımızda belirtildiği gibi, yüksek hava sıcaklıkları ve yağış eksikliği nedeniyle tahıl ile sebze- meyve ürünler i n d e gözlenebilec e k olası r e - kolte kayıpları, önümüzdeki dönem gıda fiyatları üzerinde risk unsuru oluşturmaktadır” denildi. Raporda, “Haziran ayında belirli işlenmiş gıda ürünlerinin KDV oranlarında indirime gidilmesinin olumlu etkileri gözlenmiş olmakla birlikte, ekmek fiyatlarının aynı dönemde yüzde 1.61 oranında yükselmesi sonucunda işlenmiş gıda ürünleri fiyatları yüzde 0.14 oranında artmıştır” ifadelerine yer verildi.

KİRA ARTIŞLARI YAVAŞLADI

Geçen ay eğitim ve eğlencekültür hizmetlerinde mevsimsel artışlar gözlenirken, petrol fiyatlarındaki artışların gecikmeli etkileriyle ulaştırma hizmetleri fiyatlarının yüzde 1.13 oranında yükseldiği ifade edilen açıklamada, kira artışının ise bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla daha düşük gerçekleştiği ve bu kalemdeki yıllık enflasyonun haziran ayında, bir önceki aya kıyasla 0.44 puan gerilediği ifade edildi. Açıklamada ayrıca, imalat sanayi fiyatlarındaki iyileşmenin belirginleşmesinin tüketici fiyatları açısından maliyet yönlü unsurların olumlu seyrine işaret ettiği kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious