Enflasyonda hedef yüzde 5.5

  • Giriş : 13.12.2006 / 00:00:00

Yılmaz, bugün itibarıyla 24 ay sonrasına ilişkin bekleyişlerin yüzde 5,5 civarında seyretmesinin, enflasyon hedeflerinde elde edilen kazanımların ''somut bir göstergesi'' olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yılmaz bu arada, Enflasyon Hedeflemesinin ilk yılında (2006), bir dizi arz şoku ile karşılaşıldığını ve enflasyonun ''hedefle uyumlu patikanın üzerine'' çıktığını bildirdi.

Yılmaz, düzenlediği basın toplantısında, Merkez Bankasının ''2007 yılı Para ve Kur Politikası''nı açıkladı.

Yılmaz, geçen yıl yayınlanan ''Enflasyon Hedeflemesinin Genel Çerçevesi ve 2006 yılı Para ve Kur politikası'' başlıklı politika metninde ortaya konulan ilkelerle uyumlu bir politika izlendiğini, 2006 yılı boyunca dört defa enflasyon raporunun yayınlandığını hatırlattı.

Para Politikası Kurulunun, Haziran ayındaki ara toplantılar hariç, açıklanan takvim doğrultusunda politika faizlerini belirlemek üzere düzenli olarak toplandığını ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti:

24 AY SONRASINA İLİŞKİN BEKLEYİŞ, YÜZDE 5,5 CİVARINDA

''2006 yılında enflasyonun, arz yönlü şoklar sonrasında yükselerek yüzde 10'larda kalmasına rağmen, bugün itibarıyla 24 ay sonrasına ilişkin bekleyişlerin yüzde 5,5 civarında seyretmesi, enflasyon hedeflerinde elde edilen kazanımların somut bir göstergesidir.

Ne var ki Merkez Bankası fiyat istikrarına odaklanmış olduğundan, gelinen noktayı yeterli görmemektedir. Orta vadeli bekleyişler hedeflerle uyumlu hale gelene kadar da görmeyecektir.

Sonuç olarak, 2006 yılında enflasyon hedeflemesinin ana ilkeleri olarak şeffaflık, hesap verilebilirlik ve öngörülebilirlik alanlarında önemli adımlar atılmıştır.''


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious