Enflasyonu gıda ve tütün tetikledi

  • Giriş : 04.03.2007 / 00:00:00

Şubat ayında tüketici enflasyonu, gıda ile alkollü içecek ve tütün fiyatlarının etkisiyle yüzde 0.43 arttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), şubat ayıyla ilgili enflasyon rakamlarını dün açıkladı. Şubat ayında, aylık bazda tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) yüzde 0.43, ilk 2 ayda yüzde 1.44 artarken, yıllık bazda da yüzde 10.16’ya yükseldi. Üretici fiyatları endeksi (ÜFE) ise aylık bazda yüzde 0.95, ilk 2 ayda yüzde 0.89 artarken, yıllık bazda yüzde 10.13’e çıktı. Böylece hem TÜFE hem ÜFE yeniden çift haneli rakamlara yükseldi.

GİYİM FİYATLARI DÜŞTÜ

TÜFE’nin, aylık bazda yüksek çıkmasında özellikle gıda ile alkollü içecek ve tütün (sigara) fiyatlarının artışı büyük etki yaptı. Şubatta gıda fiyatları yüzde 1.6, alkollü içecek ve tütün fiyatları ise yüzde 2.5 arttı. Buna karşın giyim fiyatlarının yüzde 6.5 düşüşü, enflasyonun daha yüksek çıkmasını engelledi. Merkez Bankası, daha önceki açıklamalarında, mevsimsel nedenlerle gıda fiyatlarındaki olası artışa dikkat çekmişti. Ürün bazında en yüksek artış yüzde 30.8 ile mandalinada olurken, ikinci sırayı yüzde 25 ile piyango bileti aldı. En çok fiyatı düşen ürün ise yüzde 12.6 ile ıspanak olurken, ikinci sırada yüzde 12.5 ile manto var.

İl grubu bazında en yüksek fiyat artışı yüzde 0.94 ile Aydın-Denizli-Muğla’da oldu. En çok düşüş ise yüzde 0.35 ile Tekirdağ- Edirne-Kırklareli’nde. İstanbul’daki fiyat artışı ise yüzde 0.51. ÜFE’nin yükselişinde de yine tarım fiyatları başı çekerken, çekirdek enflasyon olarak nitelenen imalat sanayi fiyatları endeksi de önemli oranda arttı. Genel tarım fiyatları artışı yüzde 1.98 olurken, bu kapsamda balıkçılıktaki fiyatlar da yüzde 9.3 arttı. Hampetrol fiyatları ise yüzde 9.9 geriledi. İmalat sanayi kapsamında ise giyim fiyatlarındaki yüzde 6.2’lik artış dikkat çekiyor. Bu artışın, gelecek aylarda tüketici fiyatlarına yansıması beklenebilir.

PALAMUT ŞAMPİYON

ÜFE açısından en çok fiyatı artan ürün yüzde 27.9 ile palamut olurken, yüzde 19.2 ile mandalina ikinci sırada yer aldı. En çok fiyatı düşen mal ise yüzde 21.2 ile hampetrol.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious