Enflasyonun düşmesini petrol ve kira engelliyor

  • Giriş : 29.04.2006 / 00:00:00

Merkez Bankası, yılın ilk üç ayında yüksek çıkan enflasyon oranlarının nisandan itibaren düşmesini bekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bankanın hedefi yüzde 5. Ancak normalin üstünde gerçekleşen kira artışları ve petrol fiyatlarındaki belirsizlik bu hedefi zora sokuyor. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere akan uluslararası sermayenin seyrinde meydana gelebilecek değişikliğin de önemli bir risk olduğunu vurgulayan Merkez Bankası Başkanı, tehlike ihtimali gördüklerinde hem tahminlerini hem de para politikasını gözden geçireceklerini söyledi. Yılmaz, erken seçim ihtimalinin de enflasyon açısından önemli bir risk olduğuna işaret etti. Cari işlemler açığının kısa vadede ekonomik istikrar ve enflasyon hedefi açısından risk oluşturmasının beklenmediğini vurgulayan Yılmaz, AB süreci sebebiyle uluslararası sermayenin Türkiye'ye ilgisinin devam edeceğini sözlerine ekledi.

Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, enflasyonun 1,5 yıl süreyle düşmeye devam edeceği ve 2007'nin ilk dokuz aylık dönemi sonunda yüzde 2,9 ile 5,4 aralığında gerçekleşeceği tahmininde bulundu. Petrol fiyatlarının seyrindeki belirsizliklerin, önümüzdeki dönemde enflasyon hedefine ulaşılabilirlik konusundaki temel risklerin başında geldiğini vurgulayan Yılmaz, bir önceki enflasyon raporu için üretilen tahminlerde petrol fiyatlarının sabit kaldığının varsayıldığını dile getirdi. Ancak aradan geçen sürede, söz konusu fiyatların artmaya devam ettiğini ve yakın dönemde oldukça yüksek düzeylere ulaştığını hatırlatan Yılmaz, "Önümüzdeki aylarda yükseliş eğiliminin devam etmesi halinde, petrol fiyatlarının 2006 yılı sonu enflasyonu üzerindeki olumsuz etkisi hissedilmeye başlanacaktır." diye konuştu. Yılmaz, petrol fiyatlarındaki artışların sürmesi halinde gerekli tepkiyi vereceklerini vurguladı. Enflasyondaki düşüş sürecinin yavaşlamasına yol açan bir diğer unsurun konut sektöründeki arz açığının devam etmesi sebebiyle kira gibi kalemlerde normalin ötesinde oluşan fiyat artışları olduğuna dikkat çeken Yılmaz, konut arzının zaman içinde uyum sağlamasıyla bu durumun zamanla ortadan kalkacağını tahmin ettiklerini bildirdi.

Yılmaz'a göre, hizmet grubundaki fiyat artışının 2006 yılı enflasyonuna katkısının yaklaşık 2,5-3 puan arasında olacağı öngörülüyor. Enflasyon hedefini bugünkü şartlar devam ederse tutturabileceklerine inandıklarını, beklentilerinin dışında herhangi bir gelişme olması ve petrol fiyatlarının çok yukarı gitmesi halinde hedefin tehlikeye gireceğini söyleyen Yılmaz, "Bugünkü şartlarda temkinli iyimseriz." ifadesini kullandı. Çekirdek enflasyon göstergelerinde önümüzdeki dönemde enflasyonun düşeceği sinyallerinin olduğunu dile getiren Yılmaz, yılın ilk faiz indirimi kararının bu çerçevede alındığını söyledi. Yılmaz, Yeni Türk Lirası'nın güçlü konumunu koruyacağı ve enflasyondaki düşüşe destek vermeye devam edeceğinin varsayıldığını dile getirdi. Fiyat istikrarının makroekonomik istikrar ve sürdürülebilir büyüme açısından olmazsa olmaz bir önşart olduğunu, son yıllarda bu doğrultuda önemli adımlar atıldığını vurgulayan Yılmaz, enflasyonist olmayan büyümenin sürdürülebilirliği bakımından belirleyici olan ana unsurun makroekonomik istikrarın kalıcılığına ilişkin güven olduğunu belirtti. Yılmaz, "Bu bağlamda mali disiplinin kalitesini daha da artıracak yapısal düzenlemeler konusunda kararlılığın devam etmesinin yanı sıra rekabet ve yatırım ortamını geliştirecek, dolayısıyla uzun vadede verimlilik artışlarını destekleyecek reformların sürekliliği kritik önem taşımaktadır." dedi.

Cari açık risk oluşturmuyor
Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, cari işlemler açığının kısa vadede ekonomik istikrar ve enflasyon hedefi açısından risk oluşturmasının beklenmediğini vurgularken, sebeplerini şöyle sıraladı: "Özelleştirme gelirleri ile hızlanan doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının yanı sıra bankacılık kesimi ve özel sektörün kredi kompozisyonunda uzun vadeli kredilerin payının artması, cari açığın sürdürülebilirliği konusundaki endişeleri azaltıyor." Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının 2006'da da yüksek seviyesini korumasının öngörüldüğünü kaydeden Yılmaz ayrıca AB sürecinin uluslararası sermayenin Türkiye'ye ilgisinin devamını sağlayacağına işaret etti. Başkan Yılmaz, enflasyon beklentilerinde ‘erken seçim ihtimalinin dikkate alınıp alınmadığı'nın sorulması üzerine "Beklentilerin bozulması diye bir şey var. Dolayısıyla eğer bu erken seçim beklentileri bozarsa, senaryomuzun beklenti yönetimi var. Bu erken seçim bizim açımızdan bir risktir ve bu dikkate alınıyor." dedi.

İyi bir kurum devraldım
Merkez Bankası Başkanı Yılmaz, gazetecilerin görev süresi 14 Mart'ta dolan Süreyya Serdengeçti dönemini kastederek, "Bir enkaz devraldık diyebilir misiniz?" şeklindeki sorusu üzerine kesinlikle böyle bir şey söylenemeyeceğini vurguladı. Merkez Bankası'nda çalışanların bu kuruma katkıda bulunduklarını ifade eden Yılmaz, "Ben bir enkaz devralmadım, iyi bir kurum devraldım. Bu iyi kurumu daha da iyi hale getireceğim." şeklinde konuştu. Kur politikasını hükümet ve Merkez Bankası'nın ortaklaşa belirlediğini; ama inisiyatifin tamamen Merkez Bankası'nda olduğunu bildiren Yılmaz, Yeni Türk Lirası'ndan ‘yeni' ibaresinin ne zaman kaldırılacağına ilişkin soruya "Halkın buna önce alışması gerekiyor, acelemiz yok. Vatandaşımız parayı benimsedi." karşılığını verdi. Başkan Yılmaz ayrıca başkan yardımcılıklarına yapılacak atamalara ilişkin öneri üzerinde çalıştığını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious