Engelleme terör örgütüne yarar'

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

DTP’nin Meclis’e girmesini engellemek için bağımsız adaylara baraj getirileceği yönündeki iddialara muhalefetten farklı tepkiler geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

En çarpıcı yorum MHP’den.

Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır, hükümetin, bugüne kadarki yaklaşımıyla PKK terörünü siyasi ve yasal bir zemine taşıdığını iddia ederken, seçimler öncesi engelleyici düzenlemeler çıkarmanın da DTP’ye yarayacağını söyledi. CHP temsilcileri, hükümetin teklifini beklediklerini açıklarken, DYP seçim barajlarına olumlu yaklaştı. Muhalefet partilerinin bağımsız adaylara baraj getirilmesi konusundaki görüşleri şöyle:

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır: DTP, terör örgütü PKK’nın eylemini tasvip eden, onu savunan bir parti görüntüsü vermektedir. Bunun tespiti yargının işidir. DTP’nin meşruluğu netleşmeden TBMM’ye girmesi zarar verir. Türkiye hiçbir anlamda ve zeminde bölücü siyasete müsaade etmemelidir. Engellemek için alınacak tedbirler bölücü teröre yarayacaktır. Yapılması gereken, bölücü terörün kökünün kazınmasıdır.

DYP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Kamil Turan: Türkiye’de siyasi istikrarın teminatı olarak seçimlerde oy barajı uygulaması yapılmaktadır. Baraj uygulaması Türkiye’ye mahsus değildir. Dünyanın değişik ülkelerinde uygulanmaktadır. Bağımsız adaylara baraj uygulamasının da dünyada örnekleri vardır. Parti olarak demokratik istikrarın korunması bakımından oy barajlarının yarar getirdiği görüşündeyiz.

Anavatan Grup Başkan Vekili Ömer Abuşoğlu: Türkiye’nin seçim sisteminde köklü bir değişikliğe gidilmesi gerekiyor. Mevcut sistemi koruyup, ufak tefek değişiklikler yapılması taraftarı değiliz. Bu, hangi amaca matuf olursa olsun sistemi daha da karmaşık bir duruma sokar.

CHP Grup Başkan Vekili Kemal Anadol: seçim sisteminde değişiklik konusunda henüz bize resmi veya gayri resmi bir başvuru olmadı. Bu nedenle gündemdeki tartışmalarla ilgili bir yorumda bulunmayacağım.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious