Engelli çocuk annesinin yardımıyla okula gidebiliyor

  • Giriş : 30.04.2006 / 00:00:00

Kas yetmezliği hastası 10 yaşındaki ilköğretim 4. sınıf öğrencisi Ensar Mehmet Gelen, annesinin yardımı ile okuluna gidebililyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Erzincan Güvenlik İlköğretim Okulu'nda öğrenim gören kas yetmezliği hastası 10 yaşındaki 4. sınıf öğrencisi Ensar Mehmet Gelen, fedakar annesi Kızhanım Gelen'in yardımı ile okula gidebilmenin ezikliğini yaşıyor. Doğuştan kas hastalığı sebebiyle, hayatla mücadelesini yatakta ve hareketsiz olarak sürdüren 10 yaşındaki Ensar Mehmet Gelen'in okuma azmi ve fedakar annesinin gayreti, bir taraftan görenleri üzerken, bir taraftan da gururlandırıyor.

Okul çağına geldiği günden itibaren okumak arzusunu ısrarla annesine söyleyen Ensar Mehmet Gelen'in bu isteğine annesi Kızhanım Gelen'den olumlu yanıt geldi. Minik yavrusunun isteğini geri çevirmeyen fedakar anne, hergün oğlunu kucağında taşıyarak okula götürüyor. Annesi Kızhanım Gelen'in kendisine verdiği emeği boşa çıkarmamak için hasta bedeni ile hayata dört elle sarılan 10 yaşındaki Ensan Mehmet Gelen, öğrenimini en iyi şekilde sürdürmeye çalışıyor.

Dört Çocuk annesi Kızhanım Gelen, en küçük çocuğu olan Ensar Mehmet'e, kas yetmezliği hastalığı sebebiyle gözü gibi bakıyor. Anne Gelen, 10 yaşındaki oğlunu okula 500 metre uzaklıkta bulunan evlerinden her sabah erkenden giyindirip, çantasını hazırlayarak, kucağında okula getiriyor. Bu fedakarlıkla sınırlı kalmayan anne Gelen, her ders arasında küçük oğlu Ensar Mehmet'i kucağında teneffüse çıkararak, okul bahçesinde ve koridorda gezdirip tüm ihtiyaçlarını karşılıyor.

Okuma ve yazmayı kısa sürede öğrenen Ensar Mehmet Gelen, derslerinde başarılı. Yılda birkez Hacattepe Tıp Fakültesinde tedavi gören küçük Ensar Mehmet'in sağlık durumu ise değişmiyor. Anne Gelen küçük oğlu Ensar Mehmet'in okuması için çaba harcadığını dile getirerek, "Henüz 6 yaşında iken okula gelmek için ısrarcı davranıyordu. Okul idaresi ile görüşerek Ensar Mehmet'i okula yazdırdım. Oğlum Ensar Mehmet, tekerlekli sandalye istemediği için dört yıldır okula kucağımda getirip götürüyorum. Benim yaptığımı her anne yapar. Oğlumun bir akülü arabaya ihtiyacı vardır. O eksiğini de biz gideremedik. Bize destek olurlarsa seviniriz" şeklinde konuştu.

"ANNEMİN EMEKLERİNİ BOŞA ÇIKARMAYACAĞIM"

Annesinin kendisine verdiği emeğin hakkını, okulda başarılı olarak vermek istediğini ve annesiyle gurur duyduğunu açıklayan Ensar Mehmet Gelen, "Annemin emeğini hiç bir zaman ödeyemem. İstemese yapmazdı. Ben şimdi ona ne yapsam, ne desem azdır. Borcum var, her 40 dakikada bir geliyor. Beni teneffüse çıkarıyor, benimle yakından ilgileniyor. Ben de büyüyüp işadamı olacağım ve anneme bakacağım" şeklinde konuştu.

Eğitimini bitirip, bir şirket kurarak, ihtiyaçlı kişilere yardım etmek istediğini belirten Ensar Mehmet Gelen, kendi başına bir yerlere gidebilmek için akülü bir arabaya ihtiyacının olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious