Engelli gençlerin sınır ötesi aşkı

  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

Rizeli işitme ve konuşma engelli Nazım Feyiz (25) ile Kanadalı işitme ve konuşma engelli Lientu Tran (30), internette tanışarak arkadaş oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Rize'de bir ilköğretim okulunda hizmetli olarak çalışan Nazım Feyiz ile Vietnem asıllı Kanada vatandaşı bilgisayar operatörü Lientu Tran, yaklaşık 1,5 yıl önce internette işitme engellilerin kullandığı uluslararası arkadaşlık sitesinde tanıştı. Türk Nazım ve Kanadalı Tran'ın, görüntülü olan site vasıtasıyla başlayan arkadaşlıkları zamanla ilerledi ve arkadaşlık aşka dönüştü. Gençler internette başlayan sınır ötesi aşklarını mutlu sonla bitirmek için evlenme kararı aldılar.

Tran'ı evlenme işlemlerini yaptırmak üzere Türkiye'ye davet eden Feyiz, maddi durumu iyi olmadığından dolayı, durumu ikamet ettiği mahalle olan Rize Ekmekçiler Mahallesi Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı İlyas Günay'a anlattı. Bunun üzerine Günay, çiftin yol ve evlilik masraflarını dernek olarak karşılama kararı aldı.

Babası vefat etmiş olan Tran, annesinden izin alarak yaklaşık 10 gün önce düğün yapmak üzere Kanada'dan Türkiye'ye geldi. Annesi ise Türkiye'ye gelmedi. Önce Tran için kına gecesi düzenlendi. Daha sonra da Rize Ticaret ve Sanayi Odası'nda yapılan düğünle Feyiz ile Tran çifti hayatlarını birleştirdi. Türk gelenek ve göreneklerine göre yapılan düğünde çiftin nikahını Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı kıyarken, Bakırcı, evlilik cüzdanını geline verdi.

İki gencin de işitme konuşma engelli olmasından dolayı nikah işleri sırasında Başkan Halil Bakırcı'ya, Rize Çaykent İşitme Engelleler Okulu ve aynı zamanda Nazım Feyiz'in öğretmeni Teoman Öztürk yardımcı oldu. Nikahın ardından birlikte dans eden ve horon oynayan genç çiftin mutluluklarına Feyiz ailesi ve mahalle halkı da ortak oldu. Genç çift, evliliğin ardından Tran ve Feyiz soyadını birlikte kullanma kararı aldı. Bir süre Rize'de kalacak olan Feyiz ve Tran çifti, daha sonra Kanada'ya gideceklerini belirtti.

Rize Çaykent İşitme Engelleler Okulu öğretmeni Teoman Öztürk vasıtasıyla gazetecilerin sorularını cevaplayan genç çift, çok mutlu olduklarını ifade etti. İnternette başlayan arkadaşlıklarının zaman içinde geliştiğini söyleyen Nazım Feyiz, "Yaklaşık 1,5 yıl önce internette tanıştık, aradan geçen zaman içinde birbirimizi tanıma fırsatı bulduk. Bir süre sonra da arkadaşlığımız aşka dönüştü. Bunun üzerine durumu aileme açtım. Ailemin de onaylaması üzerine Tran'a evlenme teklif ettim. O da teklifimi kabul etti. Tran'ı çok seviyorum. Evlendiğimiz için de çok mutluyum." dedi.

Lientu Tran ise annesinin internetten Nazım ile arkadaşlık ettiğini bildiğini belirterek, "Nazım bana evlilik teklif edince ben de bunu anneme söyledim. Annem de bunu olumlu karşıladı. Bunun üzerine Türkiye'ye gelerek düğün hazırlıkları yaptık. Ancak uzak olmasından dolayı annem düğüne gelemedi." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious