Engelli ressam ayaklarıyla Cumhurbaşkanı Gül'ü resmetti

Engelli ressam ayaklarıyla Cumhurbaşkanı Gül'ü resmetti.23220
  • Giriş : 18.01.2008 / 22:21:00

Çocukken kollarına kaybetmesine rağmen yaşama küsmeyen ressam Ayşe Işık, ayaklarıyla Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü tuvale çizdi. Engelli ressamın Gül tablosunu Kayserili belediye başkanı satın aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ayaklarıyla yaşama tutunan ressam Ayşe Işık, Melikgazi Belediyesi'nin davetlisi olarak geldiği Kayseri'de resim sergisi açtı.

Açılışa Kayseri Vali Yardımcısı Ali Mantı, Melikgazi Kaymakamı Nusret Dirim, Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ve sanatseverler katıldı.

5 yaşındayken Adıyaman'da biçerdöver makinesine kollarını kaptıran 22 yaşındaki ressamın sergisinde, parmaklarının arasına sıkıştırdığı fırçayla yaptığı 50'ye yakın eser sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Engelleri ayaklarıyla aşan genç ressamın sergisinde en dikkat çeken resimler Cumhurbaşkanı Abdullah Gül portresi, sucuk ve pastırma objeleri oldu.

Engelli ressam Ayşe Işık, açılış sonrası yaptığı açıklamada, Anadolu'da ilk kez sergisini Kayseri'de açtığını söyledi.

Resimlerinin fiyatının 40 YTL'den başladığını belirten Işık, şu ana kadar çizdiği en pahalı resmin kendi ayak izlerini gösteren resim olduğunu ifade etti.

Ayaklarının, kuşlar arasında görüldüğü bu resimde kendini anlattığını söyleyen genç ressam, "Kuşlar, özgürlüğü simgeliyor. Ayaklarımla özgürlüğüme kavuştuğumu, ailemin de desteğini ifade ediyorum bu resimle. En sevdiğim resim bu. Bu resim satılırsa çok üzüleceğim" dedi.

Haftada 3 gün resim yaptığını söyleyen yetenekli ressam, 5 saatte bir tablo bitirdiğini de ekledi.

Ayaklarını el gibi kullanabildiğini anlatan Ayşe Işık, resim konusunda çok iddialı konuştu: "Bu konuda da ömrünün sonuna kadar ilerlemek, çeşit çeşit sergiler açmak, çok daha başarılı olmak istiyorum. İlk sergimi Yayla Piramit Düğün Salonu'nda açtım. 22 resmim vardı. 11'i orada satıldı. Şu an da toplam 25 resmim var. 30 Mart tarihinde Florya Selim Pars Koleji'nde bir sergim daha olacak. 10 Mayıs'ta ise Taksim'de sergi açmayı planlıyorum, ama henüz mekan belli değil. Resim yapmam konusunda beni özellikle Bahçelievler Belediye Başkanı destekledi. Onun sayesinde resimlerimin devamı geldi zaten. Kayseri'de açtığım sergide de resimlerimin çoğunun satılacağına inanıyorum."

Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ise genç ressamı başarısından dolayı tebrik etti. Büyükkılıç, engelli ressam Ayşe Işık'ın yaptığı Abdullah Gül portresini de satın aldı.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious