Engelliler, rehabilitasyon merkeziyle topluma kazandırılacak

  • Giriş : 15.03.2006 / 00:00:00

Fethiye'ye yapılacak olan Zihinsel Engelliler rehabilite merkezi ile özürlüler topluma kazandırılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yapılacak olan rehabilitasyon merkezi yapımı için bürokratik işlemlerin tamamlanmak üzere olduğunu bildiren Fethiye Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Necdet Yaman, ilçede 560 zihinsel engellinin bulunduğunu söyledi.

Toplumun engellilerin sorunlarına karşı duyarlı ve bilinçli olması konusunda duyarlılık göstermesi gerektiğini belirten başkan Yaman, sağlıklı insanların Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Toplumların uygarlık düzeyi sakatlara verdikleri değerle ölçülür' sözünü hatırlattı.

Zihinsel Engelliler Derneği Yönetim Kurulunu makamında ziyaret eden Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, her zaman özürlülerin sorunlarına karşı duyarlı olduklarını söyledi. Derneğin çalışmaları hakkında Belediye Başkanı Saatcı'ya bilgi veren Yaman, rehabilitasyon merkezinin 10 dönüm arazi üzerine kurulacağını söyledi. Yaman, "İlçemizde 3 bin 289 özürlü vatandaşımız bulunmakta ve bunun 560'ı zihinsel engelli. Rehabilitasyon merkezinin hizmete girmesi ile birlikte 0-21 yaş grubu engellilerimiz eğitim görecek. Tam teşekküllü kurulacak olan rehabilitasyon merkezi Avrupa standartlarında olacak. Burada eğitim ve öğretim görecek engelliler topluma kazandırılacak. Verilecek kurslarla engeliler meslek sahibi yapılacak." diye konuştu.

Fethiye Belediyesi olarak toplumun tüm sorunlarına karşı duyarlı olduklarını belirten Belediye Başkanı Behçet Saatcı, özürlüler konusunda toplumun karanlıktan şikayet etme yerine bir mum yakarak aydınlık oluşturması gerektiğini belirtti. Aydınlığın, sağlıklı bireylerin bir özürlü kardeşinin elinden tutarak meydana geleceğini vurgulayan Saatcı, her zaman sorunlara mazaret bulma yerine çözme taraftarı olduklarını ifade etti.

İlçede özürlülerin sorunlarını çözmede her zaman taşın altına elini sokmaya hazır olduklarını dile getiren Saatcı, 7 yıldır tasarladıkları projeyi hayata geçirdiklerini sözlerine ekledi. Daha sonra zihinsel engelli Tuncay Nebili ile Ayşe Karaağaçlı, evlerinde yaptıkları maket oyuncakları başkan Saatcı'ya hediye etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious