Engelliler düzenlemeyle yolda kaldı

Engelliler düzenlemeyle yolda kaldı.5560
  • Giriş : 16.06.2009 / 08:04:00

Son yıllarda içinde engellilerin yüzünü güldüren düzenlemeler yapan yetkililer, bu kez 11 milyon engelli vatandaşımıza büyük bir darbe vurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

11 Haziran'da yürürlüğe giren yeni düzenleme 11 milyon engelli vatandaşa darbe vurdu. Şehirlerarası yolculuklardaki indirim oranı yüzde 50'den 30'a indi.

Yeni yönetmelik engellilerin karşısına yeni bir 'engel' daha çıkardı. Geçtiğimiz günlerde kabul edilen Karayolları Taşıma Yönetmeliği'nde yapılan değişiklik bunun son örneği oldu. Ülkemizde yaşayan 11 milyon engelli vatandaşı yakından ilgilendiren bu düzenleme, sorunları çözmekten ziyade daha da içinden çıkılmaz hale getiriyor.

YATALAK HASTAYA OTOBÜS

Yeni düzenlemeyle daha önce şehirlerarası yolculuklarda engellilere tanınan yüzde 50'lik indirim yüzde 30'a düşürüldü. Ancak binlerce engellinin tepkisini çeken, indirimdeki yüzde 30'luk oran değil, indirimden yararlanacak engellinin özür durumunun da yeniden belirlenmesi oldu. 2004 yılında yapılan düzenlemede yasal sınır olarak kabul edilen engellilik oranı yüzde 40'tı. Ancak 11 Haziran'da yürürlülüğe giren yönetmelikte bu oran yüzde 60'a çekilmişti. Yani karayolları bürokratları, yürüyebilecek ve seyahat edebilecek durumdaki engellileri otobüsten indirip, yatalak, bakıma muhtaç ve evden çıkamayan ağır engelliyi bindirdi.

TAKVİM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*