Engelliler otomobil sıkıntısı yaşıyor

Engelliler otomobil sıkıntısı yaşıyor.9988
  • Giriş : 20.04.2008 / 15:33:00

Beyazay Derneği, özürlülerin otomobil konusunda yaşadıkları sıkıntılar ve çözüm önerileri ile ilgili forum düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Altınpark Expo Center'da düzenlenen ''Özürlülerin Otomobillileştirilmesi ile Otomobillileştirilememesi'' başlıklı forum öncesinde, özürlüler için tasarlanan otomobilleri inceleyen ve yetkililerden bilgi alan AK Parti İstanbul Milletvekili ve Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva, gazetecilere konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'de özürlü vatandaşların çeşitli sorunları bulunduğunu belirten Ayva, bunları bu tarz forumlarda tartışıp konuşmak istediklerini söyledi.

Teknolojinin, özürlü vatandaşların ulaşım sorunlarını gidermek için yeni imkanlar sağladığını ifade eden Ayva, Türkiye'de özürlüler konusunda çok önemli bir değişim yaşandığını kaydetti. 2003 yılından beri her yıl özürlü otomobillerindeki satış oranının yüzde 100 arttığını bildiren Ayva, şöyle konuştu:

''Demek ki talep var, özürlülerin ekonomik durumlarında biraz iyileşme var. Demek ki buna da yeni bir çözüm üretmemiz lazım. Problemler boyut değiştirmiş. Bunu enine boyuna bu forumda konuşacağız. Sorunlarımızı tespit edip çözüm önerilerimizi sunacağız. Çünkü şu an özürlüler açısından çok muhteşem çözüm ortamı var. Her şey gayet incelikle dinleniyor, algılanıyor. Bunları hayata geçirmek için gerek parlamentomuz, gerek hükümetimiz, gerek sivil toplum kuruluşlarımız hepsi bu konularda hem hassas hem de ciddi şekilde çalışarak problemlerin çözümlerini hayata geçiriyorlar.''

Özürlülerin otomobil kullanmasıyla ilgili ilginç sorunlar bulunduğunu kaydeden Ayva, sol ayağı olmayan bir özürlünün Özel Tüketim Vergisi'nden (ÖTV) muaf olamadığını ama sağ ayağı hafif sakat olan bir özürlünün bu muafiyetten yararlanabildiğini, ayrıca arabası bulunan bir özürlünün ölmesi halinde yakınlarının pek çok sorun yaşadığını ifade etti.

Özürlü bir vatandaşın araba kullandığında yorulması halinde aracını yanındaki birine devrettiğinde ceza yediğine işaret eden Ayva, ''Bunların hepsi belli bir iyi niyetle zamanında düşünülmüş çözümlerdi. Fakat bunların temel özelliği; halkla bir araya gelerek, tartışılarak çözülmüş meseleler değildi. Şimdi biz onu yapmaya çalışıyoruz. Bu meseleyi yaşayanlar ve uzmanları beraber tartışalım ve çözümleri de beraber üretelim'' diye konuştu.

Ayva, bir gazetecinin, görme engellilerin araba kullanmasıyla ilgili görüşlerini sorması üzerine de, ''Benim tek problemim önümü görememek'' şeklinde cevapladı.

NASA'nın konuyla ilgili çalışması bulunduğunu belirten Ayva, bu araçların saatte 30 kilometre kadar hıza ulaşabildiklerini ancak hedefin saatte 150 kilometre olduğunu, bu nedenle de henüz piyasaya çıkartılmadığını kaydetti. Ayva, bu konudaki teknolojik gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyledi.

-GÖRME ENGELLİLER KENDİLERİ İÇİN TASARLANAN ARABALARI BEKLİYOR-

Forum öncesi özürlü vatandaşlar da kendileri için tasarlanan arabalar konusunda yetkililerden bilgi aldı.

Görmeyenler Kültür ve Birleşme Derneği Genel Başkanı Yusuf Çelebi, görme engelliler için otomobillerde bilgisayar sisteminin kurulması gerektiğini kaydetti. Uçaklarda kaptansız hedefi bulma gibi sistemler bulunduğunu anlatan Çelebi, ilerleyen teknolojiyle görme engellilerin de gelecekte araba kullanabileceklerini umduklarını belirtti.

Kas hastalığı bulunan ve tekerlekli sandalye kullanan Elmadağ Özürlüler Derneği Başkanı Havva Tiryaki de özürlüler olarak ulaşım konusunda yaşadıkları sıkıntıları anlattı. Sergideki araçların da kendisi için yeterli olmadığını ifade eden Tiryaki, ''Birisinin yardımı olmadan arabaya binmem lazım ki kendimi özgür hissedeyim. O dizayn olursa o zaman normal insanlarla özürlüler arasındaki farklar da ortadan kalkar'' diye konuştu.

Daha sonra, sunuculuğunu Mehpare Çelik'in yaptığı forumda, özürlü vatandaşlar Maliye Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Özürlüler İdaresi Başkanlığı ve Taşıt Alım-Satım Müşavirliğinden gelen uzmanlara otomobilleriyle ilgili yaşadıkları sorunlarını anlattılar.

Foruma Bursa'dan katılan ortopedik engelli Selahattin Avşar, bayrak imalatı yaptığını 1600 motorun üzerinde araç alamadıkları için nakliye konusunda sıkıntılar yaşadığını söyledi. Avşar, ayrıca Bursa'dan gelirken araba kullanmaktan yorulduğu halde, aracı ceza yememek için kızına veremediğini, bunun çok normal bir uygulama olmadığını ifade etti. Özürlülere verilen araçlar konusunda kredi imkanı sunulması gerektiğini belirten Avşar, özürlülerin yaşadığı park yeri sorununa da dikkat çekti.

İşitme engelli bir katılımcı da ÖTV ve Motorlu Taşıt Vergisi (MTV) indiriminden, işitme engellilerin yararlanamadıklarından yakındı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious