Engelliler Taksim'e yürüdü

  • Giriş : 03.12.2006 / 00:00:00

"3 Aralık Dünya Engelliler Günü" nedeniyle Şişli'de yürüyüş gerçekleştirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şişli Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirilen yürüyüşe AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül,Türkiye Sakatlar Derneği, Zihinsel Engelliler Derneği, Altınokta Körler Derneği, İstanbul Altınokta Spor Kulübü, Şişli Bedensel Engelliler Derneği, Omur İlik Felçlileri Derneği gibi sivil toplum kuruluşlarına üye engelliler katıldı. 10. Yıl Marşı eşliğinde Harbiye'den Taksim Meydanı'na yürüyen engelliler havanın da güzel olmasıyla birlikte keyifli bir gün geçirdi. Mustafa Sarıgül Taksim Cumhuriyet Anıtı önünde yaptığı açıklamada Türkiye'de kayıtlı 8.5 milyon olmak üzere 14 milyon engelli vatandaşın yaşadığını söyledi. Sarıgül, bu insanların sorunlarıyla ilgilenilebilmesi için Engelliler Bakanlığının kurulmasını talep etti. Bu konuda hiçbir partinin ayrı bir politika yürütemeyeceğini belirten Sarıgül, tüm partilerin desteği ile Engelliler Bakanlığının kurulması gerektiğini dile getirdi.

Şişli Belediyesi olarak bu yürüyüş gerçekleştirerek engellilerin seslerini duyurmaya çalıştıklarını belirten Sarıgül, belediye başkanlarının engelli vatandaşlara destek olması gerektiğinin altını çizdi. Engelliler önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini söyleyen Sarıgül, "Bütün yurttaşlarımızın engellilerle el ele, omuz omuza olmasını arz ediyoruz." dedi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva ise bugün gerçekleştirilen yürüyüşün bazı mesajlar içerdiğini söyledi. Bu mesajın arkasını görebilmek gerektiğini belirten Ayva, "Bunu görmek biz körlere düşüyor" şekline espri yaptı. Ayva, körüyle, topalıyla, sağır ile dilsiziyle bu yürüyüşte bir araya geldiklerini hatırlatarak, Şişli Belediyesi'ne teşekkür etti.

Türkiye ziyareti sırasına Papa 16. Benedict ile görüşme imkanı bulduğunu söyleyen Lokman Ayva, "Papa'ya şunları söyledim: 'Özürlü vatandaşlar için de dünyanın şekillendirilmesi lazım. İnsanların özgürlük sorunları için çöllüklerin giderilmesi lazım.' " diye konuştu.

Engellilerin toplumsal hayata katılmaları gerektiğini söyleyen Ayva, bu konuda Hz. Muhammed'in görme özürlü olan sahabeye yardımını anlattı. Peygamber efendimizin görme engelli sahabenin evinden camiye kadar bir ip bağladığını ve sahabenin ipe tutunarak camiye gelebildiğini anlatan Ayva bunun güzel bir örnek olduğuna işaret etti.

Hükümet olarak engelli vatandaşlara büyük önem verdiklerini belirten Ayva, geçen sene ve bu yıl toplam 1.5 milyar YTL'lik engelliler için kaynak ayrıldığını dile getirdi.

Konuşmaların ardından Mustafa Sarıgül, Lokman Ayva ve diğer yetkililer anıta çelenk koydu.

- SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ DE ÇELENK KOYDU -

İstanbul Valiliği Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'ne ait yurtlarda ve Rehabilitasyon merkezlerinde barınan engelli çocuklar da Taksim Cumhuriyet Anıtı'na geldi. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle düzenlenen törende engelli çocuklar saygı duruşunda bulunup istiklal marşı okudu.

"Çocuklar Duymasın" dizisinde "Havuç" karakterini oynayan Furkan Kızılay da törenine katılarak destek verdi.

Sosyal Hizmetler İl Müdürü Seyfi Bozçelik'in anıta çelenk koymasının ardından Zeytinburnu Zihinsel Engelliler Rehabilitasyon Merkezi'nde eğitim alan Emere Yavuz isimli bir zihinsel engelli öğrenci konuşma yaptı. Engelli öğrenci Yavuz daha önce hazırlanmış metni okuyarak şunları söyledi: "Bizler günlük hayatımızda bazı şeyleri normal insanlar gibi yaşayamıyoruz, engellilerin yaşam koşullarının düzeltilmesini istiyoruz. Sadece 3 Aralıkta değil sürekli hatırlanmak istiyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious