Engelliler üzerinden 500 milyon YTL yolsuzluk

Engelliler üzerinden 500 milyon YTL yolsuzluk.8270
  • Giriş : 09.07.2008 / 08:40:00

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri aracılığıyla 500 milyon YTL'ye ulaşan yolsuzluk tespit edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu'nun 6 aydır sürdürdüğü soruşturma tamamlandı. Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri üzerinden 500 milyon YTL'ye ulaşan yolsuzluk tespit edildi.

Olmayan öğrenciyi varmış gibi göstererek veya aynı öğrenciyi farklı farklı illerde kurslara kayıt yaptırarak devletten milyonlar götürülmüş. Zaman gazetesinin haberine göre bakanlık şimdi bu paraları söz konusu merkezlerden tek tek istiyor. Türkiye genelinde bin 700 rehabilitasyon merkezini inceleyen müfettişler, devleti dolandıran kurslardan şu ana kadar 60 milyon YTL tahsil etti. Çok sayıda kuruma zimmet çıkarılırken ihmali olan görevliler hakkında da ceza talep edildi. Bir başka ilginç nokta ise, yolsuzluklarda bakanlığa bağlı Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün hatalarına dikkat çekilmesi. Müfettişler devletin zarara uğradığı pek çok hatalı ödemede genel müdürlüğün illerden gelen taleplere 'olur' yazılarıyla destek verdiğine değiniyor.

SORUŞTURMA 6 AY SÜRDÜ

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Maliye Bakanlığı müfettişleri 6 aya yakın süredir yaptığı çalışmalar sonucunda özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin devleti 200 milyon YTL dolandırdığını tespit etti. Olmayan öğrenciyi varmış gibi göstererek veya aynı öğrenciyi farklı farklı illerde kurslara kayıt yaptırarak devletten alınan paralar şimdi kurumlardan tek tek isteniyor. Türkiye genelinde bin 700 rehabilitasyon merkezini inceleyen müfettişler, devleti dolandıran kurslardan şu ana kadar 60 milyon YTL parayı tahsil etti.

Türkiye'de zihinsel ve fiziksel engelinden dolayı okula gidemeyen 190 bin özürlü bulunuyor. Hükümet, engelli çocukların eğitimi için 2004 yılından itibaren yeni projeler başlattı. Bunlardan biri de engelli öğrencilere destek amaçlı özel rehabilitasyon merkezlerinde aldığı eğitime maddi destek verilmesiydi. Devlet, özel eğitim merkezlerinde verilecek eğitim karşılığında öğrenci başına ayda 406 YTL maddi destek verecekti. Bu amaçla devletin yıllık bütçeden ayırdığı paranın miktarı 1 milyar YTL'yi buluyor. Ancak devletin sağladığı imkânları istismar eden çevreler 2006 yılı Haziran ayından itibaren başlayan büyük yolsuzluklara bulaştılar. MEB, Türkiye'deki en büyük yolsuzluk olaylarından birini ortaya çıkardı. Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu'nun yaptığı soruşturma dün sonuçlandı. Ortaya çıkarılan yolsuzluklardan en ilginci Adana'da yaşandı. Aralarında mahalle muhtarı ile rehberlik ve araştırma merkezi (RAM) öğretmenlerinin de bulunduğu organize bir ekip, mahallenin tüm çocuklarına önce hastaneden zihinsel engelli raporu aldı. Raporlu öğrenciler daha sonra RAM'dan eğitim için özel rehabilitasyon merkezine yönlendirildi. Böylece özel eğitim merkezinde öğrenci gibi gösterilen çocuk başına aylık 406 YTL devlet kasasından para çekildi. Bakanlık müfettişleri ayrıca çok sayıda öğrenci için 4-5 ayrı vilayetten aylık para çekildiğini tespit etti. Bakanlıkta merkezî öğrenci kayıt sisteminin bulunmamasından faydalanan kişiler, zihinsel engelli bir öğrenciyi Ağrı, Adana, Osmaniye ve İzmir gibi 4 ayrı vilayette öğrenci gibi göstererek devletten her ay para aldı. Mükerrer öğrenci göstermenin yanında ücretsiz öğrenci kontenjanlarının da ücretli gösterildiği yine tespit edilen yolsuzluklar arasında. Özellikle Ankara, İstanbul ve İzmir'de her bir kurum için geçerli olan öğrenci sayısının yüzde 3'ü oranında ücretsiz öğrenci okutma işlemini neredeyse hiçbir kurumun yapmadığı ve ücretsiz öğrenciler için belirlenen kontenjanlara ücretli öğrenci alındığı belirlendi. Yapılan araştırmalarda öğretmenler için de fazladan ücret ödendiği tespit edildi. Özel eğitim merkezleri bir öğretmeni farklı farklı kurumlarda aynı anda çalışıyor gibi göstererek devletten bu öğretmenler için para aldılar; ancak bu öğretmenlerin yerine meslek lisesi öğrencilerini bile çalıştırdılar. İstanbul'da yapılan incelemeler sırasında Üsküdar'daki bir eğitim merkezinde çalışan öğretmenin kâğıt üzerinde Avrupa yakasındaki bir ilçede de haftada 40 saat derse girdiği belirlendi. Kâğıt üzerinde 'derse girdi' şeklinde gösterilen öğretmenin yerine ise gerçekte meslek lisesi öğrencilerinin zihinsel engelli çocuklara ders anlattığı ortaya çıktı. Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin söz konusu yolsuzluklarda devleti uğrattıkları zararın miktarı 200 milyon YTL olarak hesaplandı.

İhmali olanlar görevden alınacak

Müfettişler çok sayıda kuruma zimmet çıkarırken ihmali olan görevliler hakkında da ceza talep etti. Müfettişler, yolsuzluklarda bakanlığa bağlı Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün hataları olduğuna dikkat çekiyor. Müfettişler devletin zarara uğradığı pek çok hatalı ödemede genel müdürlüğün illerden gelen taleplere 'olur' yazılarıyla destek verdiğine değiniyor. Teftiş Kurulu'nun Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'e vereceği rapora göre Genel Müdür Öner Güney'in görevden alınacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*