Engellilerden sosyal hak çağrısı

  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

Dünya Özürlüler Günü olarak kutlanan 3 Aralık günü yaklaştıkça engelli vatandaşların sorunları tekrar gündeme gelmeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sorunlarını kamuoyuna duyurmak için basın toplantısı düzenleyen Altı Nokta Körler Derneği Isparta Şube Başkanı İsmail Er, yararlanmak istedikleri birçok şeyden engelli oldukları için istifade edemediklerini belirterek, sorunlarına çözüm bulunmasını istedi.
Engelli vatandaşlar olarak şehirde günlük hayatlarını sürdürürken yollarda ve sokaklarda rahatça hareket etmek istediklerini söyleyen Er, resmi dairelerde işlerini görmek için de sıra bekleyip birçok sıkıntı yaşadıklarını ifade etti.

Sosyal aktivitelerin yapıldığı alanlarda da rahatça hareket etmek istediklerini vurgulayan Er, "Alışveriş merkezlerine, sinema, tiyatro ve konser salonları gibi eğlence mekanlarına gerek görme engelliler olarak, gerekse diğer engelli grupları olarak rahatça girip çıkmak istiyoruz. Ayrıca şehirlerin mimari durumunun da engelliler için uygun hale getirilmesi gerektiğini düşünüyoruz." dedi.

Engelli vatandaşların eğitim konusunda yaşadıkları sıkıntılara da değinen Er, okul çağındaki çocukların özel eğitim sınıfları açılması suretiyle okula gönderilmesi gerektiğini bildirdi. Eğitim almış ve üniversiteyi bitirmiş olan engelli vatandaşların da mesleklerini icra etmesini isteyen Er, devletten ve özel sektörden kendilerine iş verilmesini talep etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious