Engellileri siyasi politika olarak görmüyoruz!

  • Giriş : 07.05.2006 / 00:00:00

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, engellilerin AK Parti hükümeti ile daha sağlıklı şartlara sahip olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu yüzden engelli ve yakınlarını maddi, manevi desteklerini vurgulayan Bakan Çubukçu, daha sonra partisinin il kongresi için Isparta'dan getirtilen mehteran takımı ile birlikte yürüyüşe katıldı.
Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, bir dizi açılışa katılmak için Burdur'a geldi. Burdur şehir merkezinde ilk olarak Vali Can Direkçi'yi makamında ziyaret eden Bakan Çubukçu, kendisine bağlı kurumlardaki gelişmeler hakkında bilgiler verdi. Vali Direkçi ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü İsmail Bakaner'den brifing alan Bakan Çubukçu, basın mensuplarının sorularını da cevapladı. Çubukçu, Gökkuşağı adlı yeni proje ile, aşamalı olarak 81 ilde zihinsel engelliler mesleki eğitim ve rehabilitasyon merkezi kuracaklarını söyledi. Engellilere yapılan ayni ve nakdi yardımlarda artış gerçekleştiğini dile getiren Bakan Çubukçu, onları siyasi bir politika olarak görmediklerini kaydetti.

Önleyici sosyal hizmetlerin çok göz önünde bulunmadığını ancak kurumlardakinden daha fazla kişiye bu yolla hizmet verdiklerini ifade eden Bakan Nimet Çubukçu, "Türkiye'de 30 bin çocuk sosyal risk altında olduğu için kendisine ve ailesine destek veriyoruz. Kurumlarda hizmet verdiğimiz engelli sayısı ise 20 bin. Bu yüzden önleyici sosyal hizmetler de bizim için çok önemli. Aile içi şiddet olayları, boşanma sayı ve nedenleri gibi çocukların ruh sağlıklarını etkileyen konularda daha sağlam veriler toplama konusunda geniş bir çalışma başlatıyoruz." şeklinde konuştu.

Bakıcı aile uygulaması için birçok teşvik uyguladıklarını ancak şu an istenilen seviyeye ulaşılamadığına dikkat çeken Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, "Durumu iyi olsun olmasın vatandaşlarımızın bakıcı aile kampanyasına destek vermesini bekliyoruz. Vatandaşlarımız durumu iyi olmasa bile, bakanlığımız bu çocuklar için yeterli seviyede ödenek ayırıyor. Burdur zihinsel ve bedensel engellilere karşı duyarlı olarak bilenen ve bunu çeşitli şekillerde ispat eden bir il. Durum böyleyken uygulama için sadece 2 ailenin başvurması ve bunlardan birinin daha sonra vazgeçmesi bizi üzdü. İnşallah bundan sonra daha fazla katkı bekliyoruz." dedi.

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, sosyal hizmetler müdürlüklerine bağlı yurtlara herkesin rahat bir şekilde giremeyeceğini söyledi. Sadece belli zamanlarda çocuklara hediye getirmenin hayır işi olmadığını dile getiren Bakan Çubukçu, onların ruh haletlerinin mutlaka düşünülmesi gerektiğini kaydetti. Bilimsel çalışmalara göre çocukların ziyaretler sırasında kendilerine sorulan sorulardan sıkıldıklarını ve bundan olumsuz etkilendiklerini anlatan Bakan Çubukçu, "Yurtları ziyaret edenler, burada kalan yavrularımızın hikâyelerini öğrenmek istiyor. Bundan hoşnut olmayan çocukların psikolojileri olumsuz etkileniyor. Bakan olduğum halde ben bile bazı ülkelerin çocuk esirgeme yurtlarına giremiyorum." diye konuştu.

Ayrıca buralarda kalan çocukların çeşitli şekillerde hor görüldüklerine değinen Çubukçu, "13 yaşında fuhşa, 15 yaşında uyuşturucuya zorlandıkları için bizim himayemize giren çocuklar var. Bu çocukların değil, onları kötü şekilde kullananların suçlanması lazım. Bu çocuklar bizim. Öyleyse ilk önce biz büyüklerin yeteri kadar eğitim alması gerekiyor." diyerek sözlerini tamamladı.

Bakan Çubukçu daha sonra partisinin olağan il kongresi için Isparta'dan getirtilen mehteran takımı ile birlikte yürüdü. Yürüyüş sırasında vatandaşları da selamlayan Bakan Çubukçu, kongrede partililerine hitap etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious