Engin Çeber davasına başlandı

Engin Çeber davasına başlandı.12294
  • Giriş : 21.01.2009 / 12:23:00

Tutukluyken gördüğü işkence sonucu ölen Engin Çeber'in davası başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul İstinye'de Ferhat Gerçek'in polis kurşunuyla yaralanmasını protesto ederken gözaltına alınan ve tutukluyken gördüğü işkence sonucu ölen Engin Çeber'in davası başladı. Ses ve görüntü kaydına izin verilen 60 sanıklı duruşmada Çeber'i savunmak üzere 56 avukat duruşma salonuna alındı. Çeber'in avukatı Taylan Tanay, "Davanın işkence kapsamına alınmamasından korkuyoruz. Böyle olursa cezalar düşük kalabilir" dedi.

Metris Cezaevinde işkence ve kötü muamele ile Engin Çeber'in ölümüne neden oldukları iddiasıyla haklarında dava açılan 60 kişinin yargılanmasına Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

Davanın ilk oturumuna katılmak üzere Çeber ailesi ile avukatlarının yanı sıra çok sayıda sivil toplum kuruluşu üyesi de adliyeye geldi. Ölenler arasında İzmir'de polis kurşunuyla ölen Baran Tursun'un babası Mehmet Tursun da vardı. Çeber'in babası Ali Çeber, "Devletin özür dilemesi yetmez. Suçluların cezalandırılmasını istiyoruz. Polis baskından dolayı ailenin soyadını değiştirdik" dedi. Abla Şerife Çeber ise gelişmeleri gözyaşları içinde izledi. Çeber'in avukatı Taylan Tanay da, "Davanın işkence kapsamına alınmamasından korkuyoruz. Böyle olursa cezalar düşük kalabilir" dedi.

Engin Çeber, Sarıyer'de geçen yıl, gözaltına alındıktan sonra götürüldüğü Metris Cezaevi'nden kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.Çeber'in ölümüyle ilgili olarak hazırlanan otopsi tutanağında 28 Eylül 2008 ile 07 Ekim 2008 tarihleri arasında kesintisiz işkence gördüğü tespit edildiği belirtilmişti. Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı'nca yürütülen soruşturmanın ardından, olayda sorumluluğu bulunduğu öne sürülen 39 infaz koruma memuru, 3 cezaevi müdürü, 13 polis, 4 jandarma ile cezaevinde bulunmadığı halde Çeber'e sağlam raporu verdiği belirlenen bir doktor hakkında dava açılmıştı. Davada, 6'sı tutuklanan 60 kişi yargılanacak.

HABERTÜRK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*